Vernepleie
OsloMet – storbyuniversitetet
- Studiested
- Kjeller
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 45,8↑ 2,7 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 32,6↑ 4,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 45.8 | 32.6 | 2 248 | 429 | Mangler data | Mangler data | 210 | 10,7 |
| 2025 | 43.1 | 27.7 | 1 874 | 373 | 621 | 97 | 210 | 8,92 |
| 2024 | 45.7 | 33.5 | 2 151 | 430 | 682 | 118 | 210 | 10,24 |
| 2023 | 45.7 | 34.8 | 2 141 | 426 | 715 | 120 | 210 | 10,2 |
| 2022 | 47.5 | 38.1 | 2 410 | 437 | 828 | 116 | 190 | 12,68 |
| 2021 | 48.6 | 40.0 | 2 871 | 522 | 1 034 | 155 | 190 | 15,11 |
| 2020 | 48.9 | 40.0 | 3 202 | 677 | 1 181 | 218 | 180 | 17,79 |
| 2019 | 48.7 | 38.5 | 2 538 | 439 | 829 | 121 | 130 | 19,52 |
| 2018 | 48.9 | 40.3 | 2 386 | 382 | 809 | 122 | 100 | 23,86 |
| 2017 | 47.0 | 38.3 | 1 940 | 342 | 618 | 101 | 100 | 19,4 |
| 2016 | 46.7 | 38.1 | 2 083 | 360 | 680 | 92 | 100 | 20,83 |
| 2015 | 45.0 | 35.0 | 1 494 | 264 | 419 | 67 | 100 | 14,94 |
| 2014 | 45.8 | 32.0 | 1 308 | 231 | 327 | 45 | 80 | 16,35 |
| 2013 | 44.6 | 33.8 | 1 184 | 210 | 351 | 49 | 80 | 14,8 |
| 2012 | 46.3 | 33.5 | 1 181 | 247 | 335 | 57 | 93 | 12,7 |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.