Vernepleie, Bergen
Høgskulen på Vestlandet
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 50,3↑ 0,3 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 44,8↑ 1,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 50.3 | 44.8 | 1 580 | 283 | Mangler data | Mangler data | 70 | 22,57 |
| 2025 | 50.0 | 43.5 | 1 387 | 272 | 756 | 115 | 70 | 19,81 |
| 2024 | 50.0 | 43.8 | 1 470 | 315 | 745 | 120 | 60 | 24,5 |
| 2023 | 50.4 | 43.5 | 1 484 | 309 | 685 | 113 | 70 | 21,2 |
| 2022 | 49.7 | 43.5 | 1 381 | 265 | 655 | 112 | 70 | 19,73 |
| 2021 | 50.8 | 44.0 | 1 756 | 300 | 848 | 125 | 70 | 25,09 |
| 2020 | 51.3 | 44.6 | 1 955 | 383 | 925 | 141 | 70 | 27,93 |
| 2019 | 51.2 | 43.3 | 1 824 | 382 | 799 | 155 | 70 | 26,06 |
| 2018 | 50.5 | 42.5 | 1 809 | 381 | 823 | 145 | 70 | 25,84 |
| 2017 | 50.8 | 40.6 | 1 677 | 337 | 695 | 106 | 70 | 23,96 |
| 2016 | 49.1 | 40.0 | 1 771 | 349 | 760 | 98 | 65 | 27,25 |
| 2015 | 47.2 | 40.4 | 1 260 | 272 | 532 | 85 | 65 | 19,38 |
| 2014 | 47.0 | 40.4 | 1 110 | 221 | 477 | 69 | 65 | 17,08 |
| 2013 | 50.2 | 38.2 | 1 146 | 247 | 422 | 73 | 65 | 17,63 |
| 2012 | 48.3 | 37.2 | 1 068 | 228 | 422 | 56 | 65 | 16,43 |
| 2011 | 48.2 | 38.2 | 1 091 | 217 | 398 | 44 | 65 | 16,78 |
| 2010 | 46.2 | 38.6 | 974 | 189 | 396 | 58 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 46.3 | 35.8 | 878 | 198 | 283 | 37 | 65 | 13,51 |
| 2008 | 46.2 | 39.6 | 816 | 177 | Mangler data | Mangler data | 60 | 13,6 |
| 2007 | 46.8 | 39.3 | 837 | 174 | Mangler data | Mangler data | 55 | 15,22 |
| 2006 | 49.8 | 40.9 | 983 | 208 | Mangler data | Mangler data | 55 | 17,87 |
| 2005 | 49.8 | 40.2 | 950 | 175 | Mangler data | Mangler data | 70 | 13,57 |
| 2004 | 50.9 | 40.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 46.8 | 37.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 46.2 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 44.8 | 31.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 43.6 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.