Sykepleie
Universitetet i Stavanger
- Studiested
- Stavanger
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 45,0↑ 1,5 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 41,3↑ 1,7 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 45.0 | 41.3 | 2 918 | 719 | Mangler data | Mangler data | 285 | 10,24 |
| 2025 | 43.5 | 39.6 | 2 754 | 748 | 1 487 | 309 | 315 | 8,74 |
| 2024 | 30.7 | Alle kvalifiserte kom inn | 2 380 | 540 | 1 068 | 185 | 285 | 8,35 |
| 2023 | 38.8 | 36.9 | 2 239 | 482 | 1 129 | 194 | 315 | 7,11 |
| 2022 | 43.6 | 40.0 | 2 519 | 558 | 1 238 | 219 | 315 | 8 |
| 2021 | 48.2 | 44.7 | 3 716 | 818 | 1 886 | 300 | 330 | 11,26 |
| 2020 | 47.8 | 43.6 | 3 860 | 806 | 1 868 | 287 | 300 | 12,87 |
| 2019 | 46.4 | 41.8 | 3 451 | 744 | 1 468 | 239 | 295 | 11,7 |
| 2018 | 47.3 | 42.5 | 4 258 | 1 026 | 2 225 | 422 | 295 | 14,43 |
| 2017 | 46.6 | 41.3 | 3 843 | 944 | 2 013 | 360 | 275 | 13,97 |
| 2016 | 46.2 | 39.3 | 3 518 | 866 | 1 717 | 300 | 245 | 14,36 |
| 2015 | 44.0 | 39.2 | 2 721 | 659 | 1 287 | 233 | 245 | 11,11 |
| 2014 | 40.8 | 36.7 | 2 039 | 472 | 968 | 189 | 210 | 9,71 |
| 2013 | 39.8 | 35.8 | 1 926 | 441 | 934 | 173 | 210 | 9,17 |
| 2012 | 38.5 | 34.0 | 1 809 | 393 | 824 | 122 | 210 | 8,61 |
| 2011 | 40.8 | 36.3 | 1 756 | 458 | 782 | 163 | 210 | 8,36 |
| 2010 | 41.6 | 37.7 | 1 657 | 417 | 811 | 163 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 43.0 | 38.3 | 1 744 | 490 | 742 | 164 | 185 | 9,43 |
| 2008 | 41.9 | 39.8 | 1 499 | 390 | Mangler data | Mangler data | 200 | 7,5 |
| 2007 | 45.1 | 42.8 | 1 598 | 454 | Mangler data | Mangler data | 179 | 8,93 |
| 2006 | 46.4 | 43.0 | 1 718 | 468 | Mangler data | Mangler data | 179 | 9,6 |
| 2005 | 48.1 | 40.8 | 1 780 | 529 | Mangler data | Mangler data | 179 | 9,94 |
| 2004 | 49.5 | 41.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 48.9 | 43.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 46.7 | 40.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 46.8 | 39.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 46.4 | 40.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.