Sykepleie, Oslo
VID vitenskapelige høgskole
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 45,1↑ 1,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 38,4↑ 3,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 45.1 | 38.4 | 3 344 | 429 | Mangler data | Mangler data | 275 | 12,16 |
| 2025 | 43.5 | 34.5 | 2 699 | 321 | 887 | 94 | 270 | 10 |
| 2024 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 2 398 | 280 | 634 | 56 | 255 | 9,4 |
| 2023 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 2 215 | 230 | 770 | 72 | 325 | 6,82 |
| 2022 | 43.6 | 35.4 | 3 400 | 409 | 1 330 | 124 | 320 | 10,63 |
| 2021 | 48.6 | 42.1 | 3 914 | 427 | 1 541 | 147 | 320 | 12,23 |
| 2020 | 48.5 | 42.4 | 3 780 | 392 | 1 488 | 151 | 320 | 11,81 |
| 2019 | 49.2 | 41.8 | 3 804 | 443 | 1 304 | 130 | 180 | 21,13 |
| 2018 | 49.5 | 41.9 | 3 869 | 438 | 1 424 | 155 | 160 | 24,18 |
| 2017 | 47.3 | 40.8 | 3 444 | 333 | 1 238 | 128 | 160 | 21,53 |
| 2016 | 46.3 | 41.0 | 2 407 | 230 | 885 | 118 | 160 | 15,04 |
| 2015 | 47.2 | 40.8 | 3 847 | 575 | 1 373 | 187 | 160 | 24,04 |
| 2014 | 48.1 | 41.9 | 3 145 | 514 | 1 105 | 176 | 160 | 19,66 |
| 2013 | 49.6 | 44.3 | 2 558 | 407 | 911 | 136 | 90 | 28,42 |
| 2012 | 47.2 | 41.7 | 2 363 | 352 | 821 | 107 | 90 | 26,26 |
| 2011 | 47.5 | 41.3 | 1 911 | 286 | 676 | 98 | 85 | 22,48 |
| 2010 | 48.3 | 42.5 | 1 851 | 302 | 673 | 115 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 49.0 | 41.1 | 1 633 | 292 | 546 | 94 | 85 | 19,21 |
| 2008 | 50.2 | 47.8 | 1 183 | 229 | Mangler data | Mangler data | 70 | 16,9 |
| 2007 | 53.8 | 48.6 | 1 337 | 291 | Mangler data | Mangler data | 70 | 19,1 |
| 2006 | 54.7 | 49.0 | 1 511 | 323 | Mangler data | Mangler data | 70 | 21,59 |
| 2005 | 51.0 | 45.4 | 1 396 | 228 | Mangler data | Mangler data | 70 | 19,94 |
| 2004 | 50.9 | 43.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 49.4 | 43.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 40.3 | 34.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.