Sykepleie, Oslo
OsloMet – storbyuniversitetet
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 46,9↑ 0,4 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 41,1↑ 0,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 46.9 | 41.1 | 6 899 | 1 287 | Mangler data | Mangler data | 580 | 11,89 |
| 2025 | 46.5 | 40.2 | 7 263 | 1 487 | 3 162 | 539 | 580 | 12,52 |
| 2024 | 39.9 | 36.9 | 5 550 | 1 017 | 2 103 | 324 | 510 | 10,88 |
| 2023 | 41.4 | 39.5 | 5 300 | 796 | 2 283 | 288 | 450 | 11,78 |
| 2022 | 44.1 | 42.2 | 5 273 | 736 | 2 515 | 347 | 450 | 11,72 |
| 2021 | 50.6 | 45.5 | 7 064 | 1 115 | 3 125 | 447 | 477 | 14,81 |
| 2020 | 49.4 | 44.8 | 7 853 | 1 365 | 3 301 | 573 | 477 | 16,46 |
| 2019 | 47.6 | 42.3 | 6 546 | 1 111 | 2 456 | 389 | 497 | 13,17 |
| 2018 | 48.1 | 42.1 | 6 741 | 1 246 | 2 728 | 495 | 477 | 14,13 |
| 2017 | 47.4 | 41.2 | 8 307 | 1 652 | 3 319 | 528 | 497 | 16,71 |
| 2016 | 47.0 | 40.0 | 8 869 | 1 684 | 3 627 | 576 | 497 | 17,85 |
| 2015 | 44.8 | 35.9 | 5 963 | 1 230 | 2 054 | 374 | 497 | 12 |
| 2014 | 43.3 | 33.0 | 4 925 | 1 064 | 1 649 | 306 | 497 | 9,91 |
| 2013 | 42.4 | 29.6 | 4 382 | 919 | 1 412 | 247 | 452 | 9,69 |
| 2012 | 39.5 | Alle kvalifiserte kom inn | 4 080 | 826 | 1 350 | 259 | 475 | 8,59 |
| 2011 | 41.4 | 35.4 | 4 598 | 913 | 1 792 | 338 | 475 | 9,68 |
| 2010 | 42.2 | 35.7 | 4 558 | 855 | 1 835 | 306 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 42.0 | 34.8 | 4 642 | 935 | 1 673 | 297 | 420 | 11,05 |
| 2008 | 39.4 | 36.6 | 4 191 | 747 | Mangler data | Mangler data | 420 | 9,98 |
| 2007 | 43.5 | 39.7 | 4 282 | 813 | Mangler data | Mangler data | 420 | 10,2 |
| 2006 | 46.3 | 40.3 | 4 446 | 822 | Mangler data | Mangler data | 420 | 10,59 |
| 2005 | 47.1 | 40.0 | 4 523 | 889 | Mangler data | Mangler data | 420 | 10,77 |
| 2004 | 47.2 | 39.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 45.6 | 36.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 42.4 | 34.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 35.5 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 38.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.