Sykepleie, Bergen, høst
Høgskulen på Vestlandet
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 51,9↑ 0,4 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 48,0↓ 0,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 51.9 | 48.0 | 4 196 | 1 013 | Mangler data | Mangler data | 220 | 19,07 |
| 2025 | 51.5 | 48.3 | 4 253 | 1 010 | 2 677 | 583 | 185 | 22,99 |
| 2024 | 51.0 | 47.9 | 3 407 | 847 | 1 914 | 457 | 185 | 18,42 |
| 2023 | 50.0 | 47.5 | 2 693 | 657 | 1 535 | 332 | 198 | 13,6 |
| 2022 | 51.7 | 49.3 | 2 979 | 673 | 1 719 | 360 | 202 | 14,75 |
| 2021 | 54.1 | 50.5 | 3 927 | 950 | 2 258 | 512 | 185 | 21,23 |
| 2020 | 53.4 | 50.4 | 4 613 | 1 121 | 2 571 | 606 | 185 | 24,94 |
| 2019 | 50.8 | 48.0 | 3 443 | 740 | 1 814 | 399 | 185 | 18,61 |
| 2018 | 53.5 | 47.6 | 3 920 | 935 | 2 190 | 441 | 185 | 21,19 |
| 2017 | 52.2 | 47.7 | 3 954 | 903 | 2 153 | 448 | 180 | 21,97 |
| 2016 | 50.8 | 46.7 | 4 698 | 952 | 2 468 | 448 | 170 | 27,64 |
| 2015 | 48.5 | 45.0 | 3 864 | 822 | 2 055 | 414 | 170 | 22,73 |
| 2014 | 47.8 | 43.5 | 3 254 | 643 | 1 700 | 302 | 170 | 19,14 |
| 2013 | 46.9 | 42.8 | 3 104 | 592 | 1 526 | 247 | 170 | 18,26 |
| 2012 | 46.8 | 42.2 | 3 056 | 562 | 1 483 | 256 | 170 | 17,98 |
| 2011 | 45.5 | 41.2 | 2 935 | 534 | 1 448 | 234 | 171 | 17,16 |
| 2010 | 45.5 | 42.5 | 2 962 | 537 | 1 531 | 247 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 47.2 | 43.1 | 2 968 | 593 | 1 371 | 226 | 170 | 17,46 |
| 2008 | 49.1 | 45.3 | 2 510 | 516 | Mangler data | Mangler data | 160 | 15,69 |
| 2007 | 49.6 | 46.6 | 2 532 | 524 | Mangler data | Mangler data | 158 | 16,03 |
| 2006 | 51.3 | 46.6 | 2 772 | 598 | Mangler data | Mangler data | 158 | 17,54 |
| 2005 | 51.5 | 46.0 | 2 949 | 594 | Mangler data | Mangler data | 158 | 18,66 |
| 2004 | 52.4 | 46.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 50.3 | 45.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 51.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 48.4 | 44.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 48.7 | 44.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.