Statsvitenskap, bachelor
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Samfunnsfag, psykologi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 55,2↑ 1,8 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 51,3↑ 0,7 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 55.2 | 51.3 | 1 977 | 310 | Mangler data | Mangler data | 100 | 19,77 |
| 2025 | 53.4 | 50.6 | 1 771 | 300 | 1 334 | 208 | 100 | 17,71 |
| 2024 | 52.0 | 50.0 | 1 509 | 212 | 1 126 | 146 | 100 | 15,09 |
| 2023 | 52.1 | 50.2 | 1 571 | 260 | 1 164 | 181 | 100 | 15,71 |
| 2022 | 50.0 | 47.8 | 1 284 | 182 | 899 | 114 | 100 | 12,84 |
| 2021 | 50.6 | 49.3 | 1 273 | 177 | 898 | 126 | 100 | 12,73 |
| 2020 | 50.3 | 48.0 | 1 413 | 200 | 950 | 122 | 100 | 14,13 |
| 2019 | 48.0 | 46.5 | 1 159 | 163 | 807 | 110 | 100 | 11,59 |
| 2018 | 49.8 | 46.8 | 1 294 | 184 | 869 | 116 | 100 | 12,94 |
| 2017 | 48.3 | 46.3 | 1 303 | 214 | 848 | 134 | 100 | 13,03 |
| 2016 | 45.3 | 43.2 | 1 090 | 177 | 672 | 100 | 90 | 12,11 |
| 2015 | 45.0 | 43.2 | 1 135 | 151 | 705 | 92 | 90 | 12,61 |
| 2014 | 46.6 | 44.2 | 1 069 | 173 | 670 | 106 | 90 | 11,88 |
| 2013 | 45.9 | 44.7 | 1 000 | 157 | 615 | 79 | 90 | 11,11 |
| 2012 | 46.0 | 43.6 | 1 176 | 161 | 764 | 96 | 90 | 13,07 |
| 2011 | 46.2 | 44.6 | 1 145 | 165 | 742 | 96 | 100 | 11,45 |
| 2010 | 46.6 | 44.6 | 1 464 | 199 | 913 | 112 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 43.9 | 43.8 | 1 436 | 197 | 845 | 113 | 120 | 11,97 |
| 2008 | 44.0 | 46.8 | 1 397 | 205 | Mangler data | Mangler data | 120 | 11,64 |
| 2007 | 40.8 | 43.8 | 1 293 | 171 | Mangler data | Mangler data | 145 | 8,92 |
| 2006 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 1 181 | 127 | Mangler data | Mangler data | 0 | Mangler data |
| 2005 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 1 140 | 148 | Mangler data | Mangler data | 0 | Mangler data |
| 2004 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.