Samfunnsøkonomi, bachelor
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 61,1↑ 0,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 50,5↑ 0,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 61.1 | 50.5 | 1 639 | 218 | Mangler data | Mangler data | 82 | 19,99 |
| 2025 | 60.5 | 50.3 | 1 793 | 270 | 1 039 | 125 | 82 | 21,87 |
| 2024 | 60.1 | 49.7 | 2 004 | 255 | 1 210 | 123 | 82 | 24,44 |
| 2023 | 57.1 | 50.0 | 2 093 | 237 | 1 275 | 115 | 82 | 25,52 |
| 2022 | 54.8 | 49.5 | 1 884 | 249 | 1 171 | 135 | 95 | 19,83 |
| 2021 | 56.5 | 48.7 | 1 732 | 224 | 1 020 | 97 | 100 | 17,32 |
| 2020 | 58.2 | 49.0 | 2 473 | 274 | 1 375 | 130 | 90 | 27,48 |
| 2019 | 54.1 | 46.7 | 1 927 | 232 | 1 079 | 109 | 90 | 21,41 |
| 2018 | 53.4 | 46.9 | 1 943 | 249 | 1 138 | 110 | 90 | 21,59 |
| 2017 | 55.0 | 46.8 | 2 050 | 229 | 1 173 | 102 | 95 | 21,58 |
| 2016 | 56.3 | 47.3 | 2 385 | 319 | 1 210 | 125 | 95 | 25,11 |
| 2015 | 55.7 | 47.7 | 2 313 | 300 | 1 270 | 133 | 95 | 24,35 |
| 2014 | 57.0 | 46.0 | 2 132 | 324 | 1 090 | 101 | 95 | 22,44 |
| 2013 | 57.0 | 47.1 | 2 373 | 333 | 1 203 | 126 | 95 | 24,98 |
| 2012 | 56.6 | 46.5 | 2 287 | 342 | 1 090 | 107 | 95 | 24,07 |
| 2011 | 55.5 | 46.8 | 2 272 | 324 | 1 135 | 111 | 95 | 23,92 |
| 2010 | 53.9 | 46.9 | 1 984 | 270 | 1 022 | 101 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 56.0 | 45.1 | 1 949 | 338 | 765 | 84 | 125 | 15,59 |
| 2008 | 53.2 | 48.5 | 1 589 | 269 | Mangler data | Mangler data | 110 | 14,45 |
| 2007 | 52.5 | 49.9 | 1 683 | 265 | Mangler data | Mangler data | 120 | 14,03 |
| 2006 | 53.0 | 48.8 | 1 699 | 283 | Mangler data | Mangler data | 120 | 14,16 |
| 2005 | 51.8 | 47.0 | 1 723 | 298 | Mangler data | Mangler data | 120 | 14,36 |
| 2004 | 50.2 | 44.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 46.2 | 41.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.