Samfunns- og idrettsvitenskap
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Idrettsfag, kroppsøving og friluftsliv
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 43,4↓ 0,5 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 42,4↑ 0,7 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 43.4 | 42.4 | 891 | 99 | Mangler data | Mangler data | 55 | 16,2 |
| 2025 | 43.9 | 41.7 | 765 | 95 | 542 | 68 | 55 | 13,91 |
| 2024 | 45.9 | 44.2 | 872 | 109 | 593 | 73 | 55 | 15,85 |
| 2023 | 47.5 | 45.0 | 902 | 86 | 633 | 54 | 55 | 16,4 |
| 2022 | 49.3 | 45.8 | 1 001 | 125 | 652 | 70 | 55 | 18,2 |
| 2021 | 47.8 | 44.3 | 948 | 118 | 652 | 72 | 55 | 17,24 |
| 2020 | 48.6 | 45.9 | 1 084 | 126 | 727 | 76 | 55 | 19,71 |
| 2019 | 46.3 | 42.9 | 935 | 98 | 599 | 64 | 55 | 17 |
| 2018 | 48.0 | 44.0 | 1 031 | 114 | 651 | 62 | 55 | 18,75 |
| 2017 | 44.4 | 41.4 | 888 | 98 | 522 | 51 | 55 | 16,15 |
| 2016 | 44.8 | 42.0 | 863 | 111 | 502 | 64 | 45 | 19,18 |
| 2015 | 43.9 | 41.2 | 876 | 85 | 504 | 49 | 45 | 19,47 |
| 2014 | 44.6 | 40.1 | 741 | 80 | 411 | 41 | 45 | 16,47 |
| 2013 | 45.7 | 42.1 | 827 | 92 | 475 | 53 | 45 | 18,38 |
| 2012 | 45.8 | 42.1 | 901 | 105 | 518 | 58 | 45 | 20,02 |
| 2011 | 46.0 | 42.4 | 959 | 88 | 553 | 41 | 50 | 19,18 |
| 2010 | 44.9 | 40.0 | 885 | 93 | 503 | 48 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 45.0 | 41.8 | 1 011 | 123 | 518 | 57 | 65 | 15,55 |
| 2008 | 44.6 | 45.4 | 1 014 | 154 | Mangler data | Mangler data | 70 | 14,49 |
| 2007 | 45.3 | 43.9 | 966 | 115 | Mangler data | Mangler data | 60 | 16,1 |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.