Rettsvitenskap
UiT – Norges arktiske universitet
- Studiested
- Tromsø
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Juridiske fag, rettsvitenskap, politi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 62,6↑ 0,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 54,1↑ 0,1 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 62.6 | 54.1 | 3 528 | 667 | Mangler data | Mangler data | 215 | 16,41 |
| 2025 | 62.0 | 54.0 | 3 361 | 686 | 1 961 | 380 | 215 | 15,63 |
| 2024 | 61.8 | 54.7 | 3 336 | 642 | 1 951 | 379 | 150 | 22,24 |
| 2023 | 61.4 | 54.8 | 3 260 | 591 | 1 969 | 344 | 150 | 21,73 |
| 2022 | 61.0 | 54.8 | 2 846 | 478 | 1 669 | 280 | 150 | 18,97 |
| 2021 | 61.0 | 54.4 | 3 183 | 540 | 1 844 | 318 | 150 | 21,22 |
| 2020 | 60.3 | 54.3 | 3 146 | 580 | 1 846 | 327 | 150 | 20,97 |
| 2019 | 59.5 | 52.8 | 2 901 | 566 | 1 674 | 312 | 150 | 19,34 |
| 2018 | 58.8 | 52.1 | 2 816 | 540 | 1 623 | 305 | 150 | 18,77 |
| 2017 | 57.8 | 51.4 | 2 847 | 562 | 1 681 | 326 | 150 | 18,98 |
| 2016 | 57.2 | 51.1 | 2 814 | 595 | 1 585 | 344 | 150 | 18,76 |
| 2015 | 56.6 | 50.4 | 2 684 | 562 | 1 510 | 312 | 150 | 17,89 |
| 2014 | 56.8 | 49.6 | 2 423 | 465 | 1 274 | 225 | 150 | 16,15 |
| 2013 | 56.3 | 49.6 | 2 293 | 409 | 1 190 | 194 | 150 | 15,29 |
| 2012 | 55.3 | 49.6 | 2 377 | 417 | 1 289 | 210 | 150 | 15,85 |
| 2011 | 54.4 | 49.1 | 2 119 | 325 | 1 164 | 163 | 130 | 16,3 |
| 2010 | 54.4 | 49.2 | 1 897 | 301 | 1 090 | 162 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 53.2 | 47.8 | 1 722 | 279 | 894 | 139 | 100 | 17,22 |
| 2008 | 55.5 | 51.9 | 1 862 | 269 | Mangler data | Mangler data | 100 | 18,62 |
| 2007 | 55.4 | 51.9 | 1 679 | 271 | Mangler data | Mangler data | 100 | 16,79 |
| 2006 | 55.5 | 51.7 | 1 676 | 293 | Mangler data | Mangler data | 100 | 16,76 |
| 2005 | 55.3 | 50.6 | 1 565 | 357 | Mangler data | Mangler data | 100 | 15,65 |
| 2004 | 54.9 | 50.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 48.8 | 47.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 49.0 | 45.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 43.8 | 44.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.