Rettsvitenskap (jus), vår
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Juridiske fag, rettsvitenskap, politi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 64,0↑ 0,4 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 54,4↓ 0,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 64.0 | 54.4 | 5 104 | 795 | Mangler data | Mangler data | 230 | 22,19 |
| 2025 | 63.6 | 54.6 | 4 641 | 708 | 2 460 | 320 | 213 | 21,79 |
| 2024 | 63.3 | 55.1 | 4 866 | 828 | 2 600 | 359 | 213 | 22,85 |
| 2023 | 62.8 | 55.7 | 4 930 | 813 | 2 807 | 444 | 210 | 23,48 |
| 2022 | 62.2 | 55.3 | 4 258 | 707 | 2 430 | 356 | 213 | 19,99 |
| 2021 | 62.0 | 54.8 | 4 689 | 694 | 2 435 | 344 | 213 | 22,01 |
| 2020 | 61.4 | 54.0 | 4 402 | 592 | 2 284 | 298 | 213 | 20,67 |
| 2019 | 60.8 | 53.2 | 4 485 | 823 | 2 426 | 446 | 213 | 21,06 |
| 2018 | 60.4 | 52.6 | 4 320 | 686 | 2 262 | 315 | 213 | 20,28 |
| 2017 | 59.6 | 51.9 | 4 550 | 716 | 2 420 | 349 | 210 | 21,67 |
| 2016 | 59.2 | 51.9 | 4 574 | 843 | 2 481 | 405 | 210 | 21,78 |
| 2015 | 58.5 | 51.2 | 4 534 | 692 | 2 396 | 346 | 210 | 21,59 |
| 2014 | 58.3 | 50.3 | 4 324 | 611 | 2 144 | 284 | 210 | 20,59 |
| 2013 | 57.8 | 50.0 | 4 496 | 695 | 2 248 | 325 | 210 | 21,41 |
| 2012 | 57.2 | 49.6 | 4 528 | 646 | 2 213 | 279 | 210 | 21,56 |
| 2011 | 55.7 | 49.3 | 4 069 | 549 | 2 095 | 262 | 210 | 19,38 |
| 2010 | 55.2 | 49.6 | 4 018 | 530 | 2 103 | 240 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 54.7 | 48.8 | 3 715 | 425 | 1 763 | 180 | 190 | 19,55 |
| 2008 | 56.1 | 52.3 | 3 573 | 432 | Mangler data | Mangler data | 290 | 12,32 |
| 2007 | 56.8 | 52.9 | 3 489 | 367 | Mangler data | Mangler data | 295 | 11,83 |
| 2006 | 56.3 | 52.2 | 3 558 | 356 | Mangler data | Mangler data | 295 | 12,06 |
| 2005 | 56.0 | 51.4 | 3 902 | 452 | Mangler data | Mangler data | 295 | 13,23 |
| 2004 | 50.1 | 47.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.