Rettsvitenskap (jus), høst
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Juridiske fag, rettsvitenskap, politi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 65,5↑ 0,9 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 56,2↓ 0,1 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 65.5 | 56.2 | 6 535 | 2 347 | Mangler data | Mangler data | 230 | 28,41 |
| 2025 | 64.6 | 56.3 | 6 166 | 2 152 | 3 603 | 1 131 | 224 | 27,53 |
| 2024 | 64.5 | 56.4 | 5 892 | 2 042 | 3 380 | 1 057 | 224 | 26,3 |
| 2023 | 64.2 | 57.1 | 6 003 | 2 096 | 3 532 | 1 094 | 224 | 26,8 |
| 2022 | 63.5 | 57.3 | 5 352 | 1 734 | 3 196 | 896 | 224 | 23,89 |
| 2021 | 63.5 | 56.5 | 5 754 | 1 853 | 3 189 | 843 | 234 | 24,59 |
| 2020 | 63.0 | 56.0 | 5 869 | 1 888 | 3 329 | 873 | 224 | 26,2 |
| 2019 | 62.2 | 54.8 | 4 807 | 1 534 | 2 601 | 640 | 224 | 21,46 |
| 2018 | 62.0 | 55.0 | 5 225 | 1 758 | 2 933 | 810 | 224 | 23,33 |
| 2017 | 61.3 | 54.2 | 5 159 | 1 762 | 2 797 | 752 | 220 | 23,45 |
| 2016 | 60.5 | 53.9 | 5 147 | 1 724 | 2 847 | 787 | 220 | 23,4 |
| 2015 | 60.6 | 53.8 | 5 757 | 2 029 | 3 157 | 904 | 220 | 26,17 |
| 2014 | 60.3 | 52.6 | 5 544 | 1 981 | 2 888 | 798 | 220 | 25,2 |
| 2013 | 59.8 | 52.7 | 5 665 | 2 059 | 2 842 | 834 | 220 | 25,75 |
| 2012 | 59.4 | 52.3 | 5 993 | 2 196 | 3 109 | 883 | 220 | 27,24 |
| 2011 | 58.1 | 51.5 | 5 538 | 1 976 | 2 911 | 823 | 220 | 25,17 |
| 2010 | 58.4 | 52.0 | 5 352 | 1 991 | 2 961 | 902 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 58.0 | 51.2 | 5 319 | 1 993 | 2 530 | 768 | 210 | 25,33 |
| 2008 | 59.8 | 55.4 | 5 025 | 1 917 | Mangler data | Mangler data | 295 | 17,03 |
| 2007 | 59.7 | 56.0 | 5 087 | 2 025 | Mangler data | Mangler data | 295 | 17,24 |
| 2006 | 60.4 | 55.1 | 5 388 | 2 282 | Mangler data | Mangler data | 295 | 18,26 |
| 2005 | 59.5 | 54.4 | 5 804 | 2 527 | Mangler data | Mangler data | 295 | 19,67 |
| 2004 | 57.7 | 52.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 50.8 | 48.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 49.5 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 49.5 | 48.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 49.3 | 48.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.