Psykologi, høst
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Profesjonsstudium
- Utdanningsområde
- Samfunnsfag, psykologi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 67,9→ 0,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 56,7→ 0,0 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 67.9 | 56.7 | 3 800 | 1 142 | Mangler data | Mangler data | 63 | 60,32 |
| 2025 | 67.9 | 56.7 | 3 129 | 1 020 | 1 574 | 398 | 63 | 49,67 |
| 2024 | 68.1 | 57.8 | 2 905 | 973 | 1 403 | 381 | 63 | 46,11 |
| 2023 | 68.4 | 58.3 | 2 870 | 934 | 1 325 | 372 | 63 | 45,56 |
| 2022 | 68.1 | 59.0 | 2 799 | 872 | 1 356 | 335 | 65 | 43,06 |
| 2021 | 67.8 | 58.3 | 3 305 | 1 069 | 1 498 | 384 | 65 | 50,85 |
| 2020 | 66.8 | 58.0 | 3 421 | 1 115 | 1 618 | 404 | 65 | 52,63 |
| 2019 | 66.6 | 57.1 | 3 155 | 944 | 1 539 | 351 | 65 | 48,54 |
| 2018 | 66.2 | 56.8 | 3 287 | 1 050 | 1 622 | 393 | 65 | 50,57 |
| 2017 | 66.1 | 56.6 | 2 441 | 780 | 1 092 | 277 | 65 | 37,55 |
| 2016 | 66.0 | 57.1 | 2 689 | 827 | 1 303 | 332 | 60 | 44,82 |
| 2015 | 66.1 | 56.8 | 2 863 | 943 | 1 442 | 394 | 60 | 47,72 |
| 2014 | 65.7 | 55.8 | 2 727 | 928 | 1 294 | 390 | 60 | 45,45 |
| 2013 | 65.1 | 56.4 | 2 936 | 970 | 1 418 | 398 | 60 | 48,93 |
| 2012 | 64.3 | 55.6 | 2 855 | 990 | 1 355 | 401 | 65 | 43,92 |
| 2011 | 64.9 | 56.1 | 2 720 | 913 | 1 372 | 414 | 60 | 45,33 |
| 2010 | 65.3 | 56.4 | 2 514 | 969 | 1 286 | 417 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 65.5 | 56.4 | 2 487 | 981 | 1 045 | 345 | 55 | 45,22 |
| 2008 | 70.6 | 60.7 | 2 333 | 923 | Mangler data | Mangler data | 44 | 53,02 |
| 2007 | 69.0 | 59.0 | 3 499 | 1 514 | Mangler data | Mangler data | 44 | 79,52 |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.