Psykologi, årsstudium
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Årsstudium
- Utdanningsområde
- Samfunnsfag, psykologi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 63,0↑ 1,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 50,6↓ 0,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 63.0 | 50.6 | 2 244 | 373 | Mangler data | Mangler data | 52 | 43,15 |
| 2025 | 61.4 | 50.8 | 2 234 | 389 | 992 | 124 | 52 | 42,96 |
| 2024 | 61.5 | 52.8 | 2 436 | 418 | 1 099 | 151 | 52 | 46,85 |
| 2023 | 61.7 | 53.6 | 2 419 | 405 | 1 131 | 141 | 52 | 46,52 |
| 2022 | 61.2 | 54.5 | 2 223 | 376 | 1 051 | 141 | 52 | 42,75 |
| 2021 | 63.5 | 55.1 | 2 850 | 480 | 1 245 | 148 | 52 | 54,81 |
| 2020 | 63.5 | 54.9 | 3 658 | 643 | 1 649 | 231 | 52 | 70,35 |
| 2019 | 60.5 | 53.7 | 3 259 | 530 | 1 570 | 219 | 52 | 62,67 |
| 2018 | 57.5 | 50.3 | 3 014 | 512 | 1 401 | 189 | 92 | 32,76 |
| 2017 | 58.5 | 49.6 | 3 386 | 572 | 1 556 | 191 | 92 | 36,8 |
| 2016 | 58.0 | 50.7 | 3 752 | 624 | 1 793 | 243 | 100 | 37,52 |
| 2015 | 57.4 | 50.0 | 3 443 | 599 | 1 638 | 217 | 100 | 34,43 |
| 2014 | 57.4 | 49.2 | 3 388 | 559 | 1 534 | 189 | 100 | 33,88 |
| 2013 | 56.0 | 49.7 | 3 468 | 538 | 1 626 | 196 | 100 | 34,68 |
| 2012 | 55.3 | 50.0 | 3 418 | 538 | 1 720 | 237 | 100 | 34,18 |
| 2011 | 57.0 | 50.7 | 3 711 | 581 | 1 893 | 266 | 100 | 37,11 |
| 2010 | 56.2 | 50.7 | 3 195 | 497 | 1 601 | 226 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 56.2 | 50.5 | 3 254 | 558 | 1 427 | 200 | 100 | 32,54 |
| 2008 | 57.5 | 52.6 | 2 666 | 447 | Mangler data | Mangler data | 100 | 26,66 |
| 2007 | 58.3 | 54.5 | 3 407 | 578 | Mangler data | Mangler data | 100 | 34,07 |
| 2006 | 54.2 | 50.5 | 4 814 | 1 273 | Mangler data | Mangler data | 330 | 14,59 |
| 2005 | 55.8 | 49.0 | 5 147 | 1 384 | Mangler data | Mangler data | 330 | 15,6 |
| 2004 | 54.3 | 49.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 53.6 | 48.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.