Psykologi, årsstudium
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Årsstudium
- Utdanningsområde
- Samfunnsfag, psykologi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 54,1↑ 0,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 48,8→ 0,0 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 54.1 | 48.8 | 2 506 | 386 | Mangler data | Mangler data | 130 | 19,28 |
| 2025 | 53.5 | 48.8 | 2 491 | 393 | 1 522 | 197 | 130 | 19,16 |
| 2024 | 54.6 | 49.0 | 2 408 | 353 | 1 411 | 173 | 120 | 20,07 |
| 2023 | 55.2 | 51.2 | 2 703 | 420 | 1 677 | 228 | 120 | 22,53 |
| 2022 | 53.3 | 49.9 | 2 321 | 337 | 1 393 | 181 | 145 | 16,01 |
| 2021 | 55.8 | 51.0 | 2 781 | 399 | 1 593 | 189 | 145 | 19,18 |
| 2020 | 55.2 | 51.4 | 3 353 | 480 | 2 018 | 267 | 145 | 23,12 |
| 2019 | 52.1 | 49.2 | 2 720 | 387 | 1 572 | 205 | 145 | 18,76 |
| 2018 | 51.2 | 47.8 | 2 871 | 397 | 1 661 | 188 | 165 | 17,4 |
| 2017 | 50.3 | 47.0 | 2 538 | 366 | 1 466 | 193 | 165 | 15,38 |
| 2016 | 50.8 | 47.1 | 3 030 | 419 | 1 746 | 218 | 160 | 18,94 |
| 2015 | 49.6 | 46.3 | 2 974 | 405 | 1 706 | 194 | 175 | 16,99 |
| 2014 | 49.8 | 47.7 | 2 733 | 377 | 1 646 | 227 | 165 | 16,56 |
| 2013 | 49.7 | 46.8 | 2 823 | 380 | 1 665 | 187 | 180 | 15,68 |
| 2012 | 49.4 | 46.4 | 2 693 | 328 | 1 634 | 164 | 160 | 16,83 |
| 2011 | 50.4 | 48.0 | 3 440 | 404 | 2 096 | 222 | 80 | 43 |
| 2010 | 48.3 | 47.5 | 2 411 | 686 | 1 465 | 401 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 46.9 | 47.0 | 2 293 | 585 | 1 332 | 305 | 250 | 9,17 |
| 2008 | 48.0 | 50.5 | 1 789 | 481 | Mangler data | Mangler data | 250 | 7,16 |
| 2007 | 47.4 | 49.6 | 1 889 | 527 | Mangler data | Mangler data | 400 | 4,72 |
| 2006 | 42.3 | 45.8 | 2 566 | 629 | Mangler data | Mangler data | 700 | 3,67 |
| 2005 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 2 577 | 562 | Mangler data | Mangler data | 0 | Mangler data |
| 2004 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.