Økonomi og ledelse
OsloMet – storbyuniversitetet
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Årsstudium
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 62,8→ 0,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 47,8↓ 1,5 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 62.8 | 47.8 | 1 974 | 324 | Mangler data | Mangler data | 35 | 56,4 |
| 2025 | 62.8 | 49.3 | 2 150 | 403 | 890 | 98 | 34 | 63,24 |
| 2024 | 61.0 | 46.9 | 1 710 | 288 | 660 | 60 | 30 | 57 |
| 2023 | 61.0 | 50.7 | 1 610 | 257 | 653 | 63 | 35 | 46 |
| 2022 | 60.0 | 52.1 | 1 504 | 234 | 719 | 88 | 20 | 75,2 |
| 2021 | 62.2 | 51.1 | 1 791 | 297 | 706 | 78 | 20 | 89,55 |
| 2020 | 63.6 | 51.3 | 2 381 | 421 | 790 | 87 | 20 | 119,05 |
| 2019 | 59.7 | 50.3 | 1 708 | 287 | 696 | 78 | 20 | 85,4 |
| 2018 | 60.0 | 48.2 | 1 592 | 289 | 602 | 59 | 20 | 79,6 |
| 2017 | 61.6 | 48.2 | 1 422 | 295 | 474 | 50 | 20 | 71,1 |
| 2016 | 61.4 | 48.0 | 2 229 | 471 | 719 | 91 | 20 | 111,45 |
| 2015 | 61.1 | 47.5 | 1 762 | 391 | 505 | 60 | 20 | 88,1 |
| 2014 | 59.7 | 47.9 | 1 568 | 328 | 497 | 71 | 20 | 78,4 |
| 2013 | 60.3 | 47.5 | 2 179 | 382 | 774 | 72 | 20 | 108,95 |
| 2012 | 60.9 | 46.8 | 1 678 | 348 | 502 | 48 | 35 | 47,94 |
| 2011 | 59.6 | 47.2 | 1 890 | 391 | 629 | 73 | 20 | 94,5 |
| 2010 | 60.7 | 49.2 | 1 884 | 415 | 640 | 75 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 61.5 | 48.0 | 1 754 | 400 | 501 | 59 | 20 | 87,7 |
| 2008 | 63.6 | 52.8 | 1 435 | 305 | Mangler data | Mangler data | 20 | 71,75 |
| 2007 | 61.6 | 52.7 | 1 635 | 332 | Mangler data | Mangler data | 20 | 81,75 |
| 2006 | 64.6 | 51.5 | 2 016 | 394 | Mangler data | Mangler data | 20 | 100,8 |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.