Økonomi og administrasjon
Universitetet i Stavanger
- Studiested
- Stavanger
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 48,0↑ 1,9 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 46,3↑ 1,5 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 48.0 | 46.3 | 3 178 | 674 | Mangler data | Mangler data | 140 | 22,7 |
| 2025 | 46.1 | 44.8 | 2 624 | 546 | 1 736 | 324 | 180 | 14,58 |
| 2024 | 46.1 | 44.6 | 2 477 | 483 | 1 646 | 288 | 180 | 13,76 |
| 2023 | 47.8 | 46.0 | 2 361 | 587 | 1 491 | 337 | 191 | 12,36 |
| 2022 | 46.5 | 43.6 | 2 389 | 553 | 1 456 | 294 | 211 | 11,32 |
| 2021 | 46.5 | 43.4 | 2 807 | 564 | 1 639 | 273 | 228 | 12,31 |
| 2020 | 46.4 | 42.9 | 2 602 | 616 | 1 478 | 323 | 195 | 13,34 |
| 2019 | 44.8 | 41.0 | 2 140 | 516 | 1 150 | 238 | 195 | 10,97 |
| 2018 | 45.3 | 41.7 | 2 249 | 483 | 1 280 | 207 | 175 | 12,85 |
| 2017 | 46.7 | 42.5 | 2 105 | 409 | 1 187 | 186 | 125 | 16,84 |
| 2016 | 47.1 | 42.7 | 2 345 | 463 | 1 284 | 176 | 125 | 18,76 |
| 2015 | 48.3 | 44.1 | 2 475 | 489 | 1 375 | 206 | 125 | 19,8 |
| 2014 | 49.1 | 43.6 | 2 217 | 473 | 1 233 | 197 | 120 | 18,48 |
| 2013 | 49.6 | 44.6 | 2 404 | 540 | 1 324 | 231 | 120 | 20,03 |
| 2012 | 48.0 | 43.8 | 2 342 | 536 | 1 266 | 208 | 120 | 19,52 |
| 2011 | 49.1 | 43.9 | 2 341 | 534 | 1 216 | 222 | 100 | 23,41 |
| 2010 | 44.1 | 41.2 | 2 088 | 497 | 1 106 | 216 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 44.9 | 41.7 | 1 954 | 458 | 975 | 190 | 185 | 10,56 |
| 2008 | 46.3 | 46.0 | 1 759 | 418 | Mangler data | Mangler data | 150 | 11,73 |
| 2007 | 53.1 | 49.3 | 1 675 | 399 | Mangler data | Mangler data | 105 | 15,95 |
| 2006 | 48.0 | 46.9 | 1 402 | 298 | Mangler data | Mangler data | 120 | 11,68 |
| 2005 | 48.8 | 44.3 | 1 364 | 324 | Mangler data | Mangler data | 120 | 11,37 |
| 2004 | 50.4 | 43.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 48.3 | 44.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 45.9 | 43.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 45.6 | 45.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 50.4 | 45.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.