Økonomi og administrasjon
OsloMet – storbyuniversitetet
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 52,7→ 0,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 47,7↑ 0,1 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 52.7 | 47.7 | 5 357 | 1 205 | Mangler data | Mangler data | 280 | 19,13 |
| 2025 | 52.7 | 47.6 | 4 800 | 1 056 | 2 843 | 614 | 300 | 16 |
| 2024 | 52.0 | 47.7 | 4 769 | 982 | 2 831 | 544 | 290 | 16,44 |
| 2023 | 52.5 | 48.3 | 4 404 | 934 | 2 599 | 511 | 240 | 18,35 |
| 2022 | 51.6 | 48.0 | 3 948 | 873 | 2 389 | 526 | 245 | 16,11 |
| 2021 | 53.3 | 48.2 | 4 385 | 996 | 2 476 | 539 | 245 | 17,9 |
| 2020 | 52.8 | 47.1 | 4 723 | 921 | 2 569 | 503 | 245 | 19,28 |
| 2019 | 51.0 | 45.4 | 3 971 | 877 | 2 063 | 463 | 245 | 16,21 |
| 2018 | 50.5 | 44.6 | 3 669 | 810 | 1 895 | 408 | 245 | 14,98 |
| 2017 | 49.6 | 43.7 | 2 899 | 784 | 1 406 | 359 | 245 | 11,83 |
| 2016 | 50.0 | 43.3 | 3 118 | 855 | 1 423 | 353 | 245 | 12,73 |
| 2015 | 50.0 | 43.6 | 3 217 | 893 | 1 448 | 363 | 245 | 13,13 |
| 2014 | 52.0 | 44.3 | 2 848 | 847 | 1 221 | 342 | 200 | 14,24 |
| 2013 | 52.4 | 44.6 | 3 034 | 921 | 1 258 | 367 | 200 | 15,17 |
| 2012 | 51.4 | 44.4 | 2 999 | 873 | 1 275 | 369 | 200 | 15 |
| 2011 | 50.7 | 44.4 | 3 101 | 899 | 1 345 | 346 | 180 | 17,23 |
| 2010 | 51.0 | 44.0 | 2 875 | 827 | 1 312 | 316 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 50.3 | 43.4 | 2 724 | 771 | 1 086 | 263 | 180 | 15,13 |
| 2008 | 51.5 | 48.5 | 2 674 | 826 | Mangler data | Mangler data | 180 | 14,86 |
| 2007 | 51.1 | 47.4 | 2 647 | 790 | Mangler data | Mangler data | 180 | 14,71 |
| 2006 | 51.2 | 46.5 | 2 489 | 787 | Mangler data | Mangler data | 180 | 13,83 |
| 2005 | 50.3 | 46.6 | 2 676 | 844 | Mangler data | Mangler data | 180 | 14,87 |
| 2004 | 50.7 | 43.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 49.5 | 44.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 53.7 | 46.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 50.5 | 42.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 47.7 | 41.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.