Økonomi og administrasjon
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 58,2↑ 0,1 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 52,7↓ 0,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 58.2 | 52.7 | 4 656 | 1 161 | Mangler data | Mangler data | 181 | 25,72 |
| 2025 | 58.1 | 53.0 | 4 566 | 1 149 | 3 315 | 803 | 190 | 24,03 |
| 2024 | 57.0 | 52.3 | 4 443 | 1 059 | 3 152 | 721 | 205 | 21,67 |
| 2023 | 56.1 | 52.2 | 4 344 | 999 | 3 066 | 706 | 205 | 21,19 |
| 2022 | 55.5 | 51.6 | 3 910 | 873 | 2 687 | 562 | 205 | 19,07 |
| 2021 | 54.3 | 51.0 | 4 492 | 1 110 | 3 025 | 701 | 310 | 14,49 |
| 2020 | 53.3 | 50.1 | 4 578 | 1 063 | 3 064 | 702 | 310 | 14,77 |
| 2019 | 50.6 | 48.3 | 3 232 | 779 | 2 157 | 559 | 270 | 11,97 |
| 2018 | 51.3 | 47.7 | 3 656 | 957 | 2 427 | 581 | 310 | 11,79 |
| 2017 | 50.6 | 47.4 | 3 280 | 891 | 2 032 | 507 | 310 | 10,58 |
| 2016 | 51.7 | 48.1 | 3 448 | 961 | 2 092 | 607 | 290 | 11,89 |
| 2015 | 50.9 | 47.4 | 3 124 | 899 | 1 896 | 526 | 290 | 10,77 |
| 2014 | 50.2 | 46.3 | 2 969 | 895 | 1 736 | 519 | 314 | 9,46 |
| 2013 | 50.2 | 46.5 | 2 944 | 901 | 1 743 | 525 | 290 | 10,15 |
| 2012 | 50.4 | 45.9 | 3 189 | 1 053 | 1 778 | 531 | 310 | 10,29 |
| 2011 | 49.3 | 45.3 | 3 073 | 963 | 1 736 | 514 | 310 | 9,91 |
| 2010 | 49.4 | 45.2 | 2 858 | 967 | 1 674 | 517 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 49.6 | 46.6 | 2 842 | 907 | 1 507 | 400 | 228 | 12,46 |
| 2008 | 51.8 | 50.1 | 2 575 | 876 | Mangler data | Mangler data | 245 | 10,51 |
| 2007 | 51.3 | 49.4 | 2 314 | 749 | Mangler data | Mangler data | 228 | 10,15 |
| 2006 | 50.0 | 47.8 | 2 245 | 732 | Mangler data | Mangler data | 218 | 10,3 |
| 2005 | 49.4 | 45.3 | 2 023 | 693 | Mangler data | Mangler data | 240 | 8,43 |
| 2004 | 49.2 | 45.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 49.0 | 45.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.