Økonomi og administrasjon
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet
- Studiested
- Ås
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 50,4↑ 1,3 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 47,5↑ 1,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 50.4 | 47.5 | 1 663 | 296 | Mangler data | Mangler data | 95 | 17,51 |
| 2025 | 49.1 | 45.6 | 1 417 | 247 | 904 | 128 | 95 | 14,92 |
| 2024 | 48.0 | 45.4 | 1 380 | 231 | 853 | 128 | 95 | 14,53 |
| 2023 | 47.5 | 46.3 | 1 098 | 153 | 699 | 100 | 75 | 14,64 |
| 2022 | 49.3 | 44.5 | 895 | 121 | 553 | 68 | 60 | 14,92 |
| 2021 | 50.5 | 43.8 | 1 132 | 175 | 618 | 77 | 96 | 11,79 |
| 2020 | 49.3 | 44.3 | 1 125 | 147 | 622 | 75 | 80 | 14,06 |
| 2019 | 48.5 | 43.8 | 979 | 122 | 561 | 75 | 100 | 9,79 |
| 2018 | 47.8 | 42.5 | 987 | 155 | 536 | 83 | 100 | 9,87 |
| 2017 | 46.7 | 43.2 | 1 071 | 185 | 584 | 105 | 100 | 10,71 |
| 2016 | 46.7 | 42.1 | 983 | 162 | 514 | 86 | 100 | 9,83 |
| 2015 | 48.7 | 44.3 | 1 395 | 236 | 771 | 126 | 100 | 13,95 |
| 2014 | 47.0 | 43.7 | 1 254 | 208 | 671 | 109 | 100 | 12,54 |
| 2013 | 46.8 | 42.9 | 1 203 | 202 | 607 | 91 | 100 | 12,03 |
| 2012 | 46.0 | 41.9 | 1 089 | 217 | 562 | 95 | 100 | 10,89 |
| 2011 | 46.4 | 43.0 | 1 052 | 195 | 552 | 93 | 100 | 10,52 |
| 2010 | 43.6 | 40.0 | 737 | 119 | 388 | 48 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 43.4 | 40.5 | 784 | 139 | 412 | 70 | 75 | 10,45 |
| 2008 | 44.5 | 47.4 | 707 | 96 | Mangler data | Mangler data | 70 | 10,1 |
| 2007 | 48.8 | 47.6 | 541 | 86 | Mangler data | Mangler data | 40 | 13,53 |
| 2006 | 44.3 | 41.4 | 420 | 76 | Mangler data | Mangler data | 65 | 6,46 |
| 2005 | 35.5 | 35.3 | 361 | 64 | Mangler data | Mangler data | 40 | 9,03 |
| 2004 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 45.3 | 42.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.