Økonomi og administrasjon, Bergen
Høgskulen på Vestlandet
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 55,8→ 0,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 51,3↓ 0,4 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 55.8 | 51.3 | 3 629 | 789 | Mangler data | Mangler data | 114 | 31,83 |
| 2025 | 55.8 | 51.7 | 3 580 | 752 | 2 522 | 522 | 114 | 31,4 |
| 2024 | 54.3 | 50.9 | 3 359 | 738 | 2 310 | 471 | 124 | 27,09 |
| 2023 | 53.5 | 50.8 | 2 938 | 632 | 1 961 | 389 | 124 | 23,69 |
| 2022 | 52.2 | 49.0 | 2 813 | 580 | 1 855 | 357 | 145 | 19,4 |
| 2021 | 52.6 | 48.6 | 3 147 | 622 | 2 021 | 357 | 165 | 19,07 |
| 2020 | 50.8 | 47.3 | 2 926 | 561 | 1 831 | 358 | 125 | 23,41 |
| 2019 | 49.1 | 45.8 | 2 295 | 452 | 1 404 | 254 | 130 | 17,65 |
| 2018 | 50.0 | 45.2 | 2 283 | 442 | 1 274 | 224 | 90 | 25,37 |
| 2017 | 48.8 | 45.6 | 2 184 | 440 | 1 309 | 225 | 90 | 24,27 |
| 2016 | 50.5 | 46.6 | 2 995 | 552 | 1 775 | 293 | 90 | 33,28 |
| 2015 | 49.9 | 46.9 | 3 216 | 594 | 1 884 | 318 | 90 | 35,73 |
| 2014 | 49.1 | 46.2 | 2 784 | 532 | 1 626 | 277 | 90 | 30,93 |
| 2013 | 51.0 | 46.6 | 3 069 | 584 | 1 703 | 294 | 90 | 34,1 |
| 2012 | 50.7 | 46.1 | 3 040 | 569 | 1 661 | 279 | 90 | 33,78 |
| 2011 | 50.2 | 46.6 | 2 836 | 508 | 1 624 | 276 | 90 | 31,51 |
| 2010 | 50.7 | 47.3 | 2 872 | 534 | 1 696 | 281 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 49.3 | 45.8 | 2 696 | 425 | 1 441 | 179 | 80 | 33,7 |
| 2008 | 53.5 | 51.7 | 2 387 | 428 | Mangler data | Mangler data | 80 | 29,84 |
| 2007 | 52.3 | 50.6 | 2 338 | 385 | Mangler data | Mangler data | 70 | 33,4 |
| 2006 | 50.1 | 48.0 | 2 077 | 354 | Mangler data | Mangler data | 70 | 29,67 |
| 2005 | 52.1 | 47.5 | 2 067 | 371 | Mangler data | Mangler data | 120 | 17,23 |
| 2004 | 51.0 | 48.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 51.8 | 48.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 56.4 | 51.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.