Medisin
UiT – Norges arktiske universitet
- Studiested
- Tromsø
- Nivå
- Profesjonsstudium
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 65,8↓ 0,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 56,5↓ 0,6 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 65.8 | 56.5 | 2 158 | 419 | Mangler data | Mangler data | 151 | 14,29 |
| 2025 | 66.0 | 57.1 | 2 167 | 508 | 1 042 | 245 | 181 | 11,97 |
| 2024 | 66.8 | 57.8 | 2 047 | 415 | 924 | 155 | 181 | 11,31 |
| 2023 | 68.2 | 59.8 | 2 590 | 507 | 1 227 | 227 | 181 | 14,31 |
| 2022 | 68.2 | 60.4 | 2 684 | 453 | 1 316 | 204 | 151 | 17,77 |
| 2021 | 68.0 | 60.3 | 2 965 | 521 | 1 425 | 251 | 136 | 21,8 |
| 2020 | 67.6 | 60.0 | 3 146 | 582 | 1 575 | 285 | 116 | 27,12 |
| 2019 | 66.9 | 58.8 | 2 792 | 540 | 1 368 | 263 | 116 | 24,07 |
| 2018 | 66.4 | 58.7 | 2 666 | 505 | 1 373 | 244 | 116 | 22,98 |
| 2017 | 66.2 | 58.5 | 2 519 | 479 | 1 300 | 251 | 116 | 21,72 |
| 2016 | 65.7 | 58.1 | 2 458 | 471 | 1 276 | 210 | 116 | 21,19 |
| 2015 | 66.2 | 58.0 | 2 405 | 446 | 1 214 | 219 | 106 | 22,69 |
| 2014 | 66.3 | 57.3 | 2 353 | 427 | 1 099 | 194 | 106 | 22,2 |
| 2013 | 66.2 | 56.9 | 2 369 | 391 | 1 016 | 149 | 100 | 23,69 |
| 2012 | 65.5 | 56.7 | 2 413 | 423 | 1 131 | 190 | 100 | 24,13 |
| 2011 | 64.9 | 56.9 | 2 168 | 349 | 1 005 | 146 | 100 | 21,68 |
| 2010 | 65.9 | 56.8 | 2 287 | 370 | 1 102 | 145 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 65.5 | 57.2 | 2 416 | 339 | 1 056 | 148 | 100 | 24,16 |
| 2008 | 73.1 | 63.0 | 2 239 | 346 | Mangler data | Mangler data | 100 | 22,39 |
| 2007 | 72.5 | 62.3 | 2 089 | 334 | Mangler data | Mangler data | 100 | 20,89 |
| 2006 | 71.8 | 62.1 | 1 986 | 344 | Mangler data | Mangler data | 100 | 19,86 |
| 2005 | 69.3 | 60.3 | 1 919 | 322 | Mangler data | Mangler data | 100 | 19,19 |
| 2004 | 68.3 | 60.1 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 67.9 | 59.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 66.1 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 68.6 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 70.5 | 59.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.