Medisin, Trondheim
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Profesjonsstudium
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 68,2↓ 0,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 60,8↑ 0,1 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 68.2 | 60.8 | 1 899 | 671 | Mangler data | Mangler data | 119 | 15,96 |
| 2025 | 68.4 | 60.7 | 1 663 | 571 | 798 | 316 | 119 | 13,97 |
| 2024 | 69.4 | 61.6 | 1 897 | 574 | 908 | 327 | 119 | 15,94 |
| 2023 | 69.2 | 61.9 | 2 515 | 777 | 1 221 | 443 | 119 | 21,13 |
| 2022 | 69.2 | 62.5 | 2 782 | 802 | 1 421 | 464 | 119 | 23,38 |
| 2021 | 68.6 | 62.0 | 3 161 | 1 027 | 1 503 | 543 | 155 | 20,39 |
| 2020 | 67.9 | 61.9 | 3 240 | 1 107 | 1 590 | 601 | 135 | 24 |
| 2019 | 67.3 | 61.0 | 2 760 | 819 | 1 380 | 511 | 135 | 20,44 |
| 2018 | 67.0 | 60.7 | 2 775 | 803 | 1 417 | 497 | 135 | 20,56 |
| 2017 | 66.5 | 60.4 | 2 513 | 727 | 1 290 | 472 | 135 | 18,61 |
| 2016 | 66.9 | 60.4 | 2 486 | 802 | 1 280 | 478 | 135 | 18,41 |
| 2015 | 67.0 | 60.0 | 2 300 | 694 | 1 109 | 391 | 120 | 19,17 |
| 2014 | 67.1 | 60.2 | 2 514 | 784 | 1 185 | 419 | 120 | 20,95 |
| 2013 | 66.7 | 60.0 | 2 642 | 806 | 1 257 | 443 | 120 | 22,02 |
| 2012 | 66.1 | 59.0 | 2 664 | 815 | 1 310 | 459 | 120 | 22,2 |
| 2011 | 66.0 | 58.4 | 2 512 | 733 | 1 275 | 408 | 120 | 20,93 |
| 2010 | 66.4 | 58.4 | 2 550 | 843 | 1 290 | 491 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 66.3 | 59.2 | 2 906 | 939 | 1 360 | 507 | 120 | 24,22 |
| 2008 | 74.1 | 64.3 | 2 565 | 783 | Mangler data | Mangler data | 120 | 21,38 |
| 2007 | 73.1 | 63.7 | 2 610 | 787 | Mangler data | Mangler data | 120 | 21,75 |
| 2006 | 72.0 | 63.3 | 2 503 | 726 | Mangler data | Mangler data | 120 | 20,86 |
| 2005 | 69.8 | 61.6 | 2 441 | 689 | Mangler data | Mangler data | 120 | 20,34 |
| 2004 | 69.2 | 61.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 69.0 | 62.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 66.5 | 61.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 70.5 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 70.1 | 62.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.