Medisin, Oslo, vår
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Profesjonsstudium
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 67,5↓ 0,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 57,6↓ 0,5 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 67.5 | 57.6 | 1 626 | 315 | Mangler data | Mangler data | 137 | 11,87 |
| 2025 | 68.1 | 58.1 | 1 737 | 300 | 703 | 113 | 120 | 14,48 |
| 2024 | 68.4 | 59.0 | 1 876 | 258 | 765 | 97 | 115 | 16,31 |
| 2023 | 69.2 | 60.1 | 2 336 | 322 | 1 015 | 152 | 120 | 19,47 |
| 2022 | 68.8 | 61.0 | 2 507 | 299 | 1 154 | 141 | 120 | 20,89 |
| 2021 | 68.6 | 60.8 | 2 679 | 350 | 1 180 | 154 | 120 | 22,33 |
| 2020 | 68.1 | 60.2 | 2 887 | 377 | 1 271 | 182 | 110 | 26,25 |
| 2019 | 67.5 | 59.1 | 2 524 | 416 | 1 086 | 152 | 110 | 22,95 |
| 2018 | 67.2 | 59.0 | 2 670 | 469 | 1 206 | 189 | 110 | 24,27 |
| 2017 | 67.5 | 58.8 | 2 507 | 344 | 1 166 | 163 | 110 | 22,79 |
| 2016 | 67.2 | 58.4 | 2 217 | 255 | 1 041 | 133 | 110 | 20,15 |
| 2015 | 67.2 | 58.3 | 2 278 | 312 | 1 070 | 155 | 115 | 19,81 |
| 2014 | 67.1 | 57.7 | 2 297 | 292 | 1 014 | 137 | 115 | 19,97 |
| 2013 | 66.7 | 57.4 | 2 380 | 305 | 1 026 | 132 | 115 | 20,7 |
| 2012 | 66.6 | 56.9 | 2 386 | 277 | 987 | 91 | 115 | 20,75 |
| 2011 | 66.1 | 57.6 | 2 157 | 225 | 938 | 96 | 105 | 20,54 |
| 2010 | 67.0 | 57.5 | 2 297 | 265 | 1 042 | 124 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 66.9 | 57.4 | 2 474 | 267 | 1 002 | 102 | 105 | 23,56 |
| 2008 | 74.3 | 63.8 | 2 266 | 278 | Mangler data | Mangler data | 105 | 21,58 |
| 2007 | 73.5 | 62.8 | 2 188 | 197 | Mangler data | Mangler data | 105 | 20,84 |
| 2006 | 72.8 | 62.5 | 2 163 | 200 | Mangler data | Mangler data | 105 | 20,6 |
| 2005 | 69.8 | 61.0 | 2 159 | 232 | Mangler data | Mangler data | 105 | 20,56 |
| 2004 | 69.3 | 60.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 68.3 | 59.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 66.8 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 69.2 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 69.4 | 60.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.