Medisin, Oslo, høst
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Profesjonsstudium
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 69,0↓ 0,6 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 60,0↓ 0,5 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 69.0 | 60.0 | 1 733 | 672 | Mangler data | Mangler data | 117 | 14,81 |
| 2025 | 69.6 | 60.5 | 1 800 | 710 | 756 | 270 | 110 | 16,36 |
| 2024 | 69.7 | 60.7 | 2 111 | 766 | 942 | 309 | 115 | 18,36 |
| 2023 | 70.1 | 60.8 | 2 512 | 930 | 1 083 | 361 | 120 | 20,93 |
| 2022 | 69.6 | 62.4 | 2 697 | 988 | 1 247 | 409 | 120 | 22,48 |
| 2021 | 69.5 | 62.0 | 3 023 | 1 121 | 1 354 | 450 | 120 | 25,19 |
| 2020 | 69.0 | 61.6 | 3 282 | 1 236 | 1 460 | 481 | 110 | 29,84 |
| 2019 | 68.5 | 60.7 | 2 691 | 972 | 1 220 | 374 | 110 | 24,46 |
| 2018 | 68.5 | 60.4 | 2 599 | 843 | 1 220 | 337 | 110 | 23,63 |
| 2017 | 68.5 | 60.2 | 2 658 | 927 | 1 266 | 342 | 110 | 24,16 |
| 2016 | 68.3 | 59.7 | 2 658 | 964 | 1 248 | 331 | 110 | 24,16 |
| 2015 | 68.1 | 59.7 | 2 424 | 837 | 1 070 | 285 | 105 | 23,09 |
| 2014 | 67.9 | 59.6 | 2 455 | 839 | 1 060 | 287 | 105 | 23,38 |
| 2013 | 68.0 | 59.4 | 2 617 | 927 | 1 112 | 327 | 105 | 24,92 |
| 2012 | 67.7 | 58.7 | 2 577 | 941 | 1 068 | 313 | 105 | 24,54 |
| 2011 | 68.0 | 59.0 | 2 547 | 899 | 1 121 | 332 | 105 | 24,26 |
| 2010 | 67.9 | 58.4 | 2 634 | 946 | 1 164 | 359 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 68.0 | 58.8 | 2 853 | 1 097 | 1 104 | 390 | 105 | 27,17 |
| 2008 | 75.3 | 65.2 | 2 550 | 980 | Mangler data | Mangler data | 105 | 24,29 |
| 2007 | 74.8 | 64.3 | 2 458 | 1 001 | Mangler data | Mangler data | 105 | 23,41 |
| 2006 | 73.7 | 64.5 | 2 502 | 1 046 | Mangler data | Mangler data | 105 | 23,83 |
| 2005 | 71.2 | 62.3 | 2 582 | 1 076 | Mangler data | Mangler data | 105 | 24,59 |
| 2004 | 70.7 | 61.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 70.2 | 61.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 70.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 71.7 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 71.0 | 61.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.