Medisin, Bergen
Universitetet i Bergen
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Profesjonsstudium
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 67,2→ 0,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 58,9↑ 0,5 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 67.2 | 58.9 | 2 200 | 567 | Mangler data | Mangler data | 165 | 13,33 |
| 2025 | 67.2 | 58.4 | 2 059 | 493 | 942 | 250 | 165 | 12,48 |
| 2024 | 67.8 | 59.4 | 2 584 | 629 | 1 306 | 320 | 165 | 15,66 |
| 2023 | 68.3 | 59.8 | 2 905 | 705 | 1 429 | 358 | 185 | 15,7 |
| 2022 | 68.3 | 60.8 | 3 035 | 749 | 1 599 | 406 | 185 | 16,41 |
| 2021 | 68.1 | 60.4 | 3 325 | 838 | 1 639 | 409 | 185 | 17,97 |
| 2020 | 67.7 | 60.0 | 3 332 | 805 | 1 666 | 402 | 165 | 20,19 |
| 2019 | 67.0 | 59.2 | 2 982 | 770 | 1 457 | 345 | 165 | 18,07 |
| 2018 | 66.6 | 59.0 | 3 169 | 881 | 1 628 | 446 | 165 | 19,21 |
| 2017 | 66.1 | 58.6 | 2 925 | 786 | 1 516 | 403 | 165 | 17,73 |
| 2016 | 65.8 | 58.6 | 2 699 | 676 | 1 431 | 389 | 165 | 16,36 |
| 2015 | 66.5 | 58.0 | 2 685 | 658 | 1 384 | 349 | 160 | 16,78 |
| 2014 | 66.5 | 57.7 | 2 705 | 610 | 1 311 | 298 | 160 | 16,91 |
| 2013 | 66.3 | 57.2 | 2 816 | 668 | 1 302 | 287 | 160 | 17,6 |
| 2012 | 65.7 | 56.8 | 2 775 | 648 | 1 284 | 286 | 160 | 17,34 |
| 2011 | 65.2 | 57.5 | 2 737 | 718 | 1 314 | 360 | 150 | 18,25 |
| 2010 | 65.1 | 56.9 | 2 735 | 592 | 1 369 | 295 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 65.7 | 57.3 | 2 922 | 623 | 1 291 | 281 | 150 | 19,48 |
| 2008 | 73.3 | 63.0 | 2 598 | 537 | Mangler data | Mangler data | 150 | 17,32 |
| 2007 | 72.6 | 62.3 | 2 436 | 521 | Mangler data | Mangler data | 150 | 16,24 |
| 2006 | 71.5 | 62.3 | 2 455 | 548 | Mangler data | Mangler data | 150 | 16,37 |
| 2005 | 69.4 | 60.7 | 2 461 | 601 | Mangler data | Mangler data | 150 | 16,41 |
| 2004 | 68.4 | 60.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 67.6 | 59.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 65.3 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 68.4 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 68.5 | 59.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.