Medier og kommunikasjon, bachelor
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Mediefag, bibliotekfag og journalistfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 48,4↓ 0,4 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 42,3↑ 0,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 48.4 | 42.3 | 1 279 | 147 | Mangler data | Mangler data | 70 | 18,27 |
| 2025 | 48.8 | 42.1 | 1 303 | 155 | 699 | 74 | 70 | 18,61 |
| 2024 | 51.0 | 44.6 | 1 442 | 190 | 757 | 92 | 70 | 20,6 |
| 2023 | 49.2 | 45.3 | 1 251 | 138 | 703 | 67 | 70 | 17,87 |
| 2022 | 50.0 | 44.3 | 1 194 | 142 | 616 | 66 | 70 | 17,06 |
| 2021 | 51.9 | 44.5 | 1 266 | 158 | 640 | 70 | 69 | 18,35 |
| 2020 | 51.2 | 43.5 | 1 391 | 133 | 679 | 75 | 70 | 19,87 |
| 2019 | 49.1 | 42.1 | 890 | 121 | 466 | 55 | 70 | 12,71 |
| 2018 | 50.0 | 41.9 | 1 096 | 151 | 524 | 63 | 70 | 15,66 |
| 2017 | 46.8 | 40.8 | 834 | 112 | 397 | 60 | 70 | 11,91 |
| 2016 | 47.6 | 40.4 | 836 | 124 | 401 | 59 | 70 | 11,94 |
| 2015 | 48.1 | 41.7 | 1 109 | 131 | 519 | 56 | 70 | 15,84 |
| 2014 | 48.4 | 40.8 | 1 077 | 139 | 473 | 61 | 70 | 15,39 |
| 2013 | 48.5 | 42.3 | 1 055 | 137 | 491 | 51 | 70 | 15,07 |
| 2012 | 50.7 | 44.6 | 1 308 | 184 | 599 | 82 | 70 | 18,69 |
| 2011 | 50.2 | 44.3 | 1 287 | 147 | 636 | 61 | 70 | 18,39 |
| 2010 | 50.8 | 44.6 | 1 308 | 163 | 626 | 65 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 51.2 | 43.9 | 1 330 | 187 | 534 | 57 | 70 | 19 |
| 2008 | 50.7 | 46.4 | 1 258 | 151 | Mangler data | Mangler data | 70 | 17,97 |
| 2007 | 52.3 | 47.4 | 1 342 | 187 | Mangler data | Mangler data | 70 | 19,17 |
| 2006 | 52.2 | 47.5 | 1 576 | 258 | Mangler data | Mangler data | 70 | 22,51 |
| 2005 | 55.5 | 49.9 | 1 934 | 318 | Mangler data | Mangler data | 70 | 27,63 |
| 2004 | 56.6 | 51.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 58.4 | 51.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.