Marin teknikk
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 57,6↓ 0,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 55,2↓ 0,1 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 57.6 | 55.2 | 1 569 | 265 | Mangler data | Mangler data | 120 | 13,08 |
| 2025 | 57.8 | 55.3 | 1 432 | 239 | 922 | 149 | 102 | 14,04 |
| 2024 | 57.9 | 55.3 | 1 378 | 244 | 898 | 157 | 97 | 14,21 |
| 2023 | 56.3 | 55.5 | 1 294 | 207 | 834 | 129 | 97 | 13,34 |
| 2022 | 54.1 | 54.0 | 1 166 | 183 | 789 | 125 | 101 | 11,54 |
| 2021 | 55.0 | 53.5 | 1 062 | 121 | 704 | 83 | 101 | 10,51 |
| 2020 | 55.3 | 54.7 | 1 258 | 152 | 828 | 93 | 84 | 14,98 |
| 2019 | 54.3 | 53.6 | 1 233 | 164 | 778 | 103 | 84 | 14,68 |
| 2018 | 53.2 | 51.8 | 1 124 | 143 | 676 | 85 | 93 | 12,09 |
| 2017 | 52.8 | 52.4 | 986 | 100 | 633 | 62 | 95 | 10,38 |
| 2016 | 53.9 | 52.8 | 1 018 | 131 | 630 | 78 | 100 | 10,18 |
| 2015 | 55.9 | 54.7 | 1 476 | 221 | 1 009 | 120 | 120 | 12,3 |
| 2014 | 56.4 | 55.4 | 1 614 | 263 | 1 044 | 164 | 115 | 14,03 |
| 2013 | 55.7 | 54.7 | 1 657 | 278 | 1 013 | 159 | 119 | 13,92 |
| 2012 | 54.7 | 53.6 | 1 384 | 263 | 869 | 156 | 120 | 11,53 |
| 2011 | 54.0 | 53.1 | 1 190 | 229 | 741 | 138 | 95 | 12,53 |
| 2010 | 53.1 | 53.1 | 1 229 | 228 | 746 | 135 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 52.2 | 52.2 | 1 156 | 192 | 717 | 128 | 95 | 12,17 |
| 2008 | 57.3 | 58.5 | 1 177 | 226 | Mangler data | Mangler data | 105 | 11,21 |
| 2007 | 55.8 | 58.0 | 1 166 | 180 | Mangler data | Mangler data | 90 | 12,96 |
| 2006 | 53.5 | 54.5 | 1 013 | 160 | Mangler data | Mangler data | 80 | 12,66 |
| 2005 | 52.5 | 53.3 | 905 | 144 | Mangler data | Mangler data | 80 | 11,31 |
| 2004 | 49.6 | 51.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 48.7 | 51.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 43.8 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 44.2 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.