Kriminologi, bachelor
Universitetet i Oslo
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Juridiske fag, rettsvitenskap, politi
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 60,2↓ 0,4 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 52,9↓ 0,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 60.2 | 52.9 | 4 155 | 748 | Mangler data | Mangler data | 48 | 86,56 |
| 2025 | 60.6 | 53.1 | 3 699 | 705 | 2 469 | 447 | 48 | 77,06 |
| 2024 | 60.5 | 53.8 | 4 179 | 832 | 2 775 | 527 | 48 | 87,06 |
| 2023 | 59.5 | 54.0 | 4 353 | 812 | 2 944 | 516 | 48 | 90,69 |
| 2022 | 57.8 | 53.9 | 3 788 | 691 | 2 544 | 437 | 58 | 65,31 |
| 2021 | 58.5 | 53.5 | 4 062 | 745 | 2 507 | 433 | 58 | 70,03 |
| 2020 | 58.0 | 53.0 | 4 504 | 761 | 2 903 | 466 | 48 | 93,83 |
| 2019 | 55.6 | 51.4 | 4 291 | 843 | 2 637 | 495 | 60 | 71,52 |
| 2018 | 55.1 | 50.5 | 4 397 | 770 | 2 667 | 450 | 60 | 73,28 |
| 2017 | 54.3 | 49.6 | 3 994 | 709 | 2 322 | 387 | 60 | 66,57 |
| 2016 | 52.8 | 48.6 | 3 752 | 687 | 2 145 | 360 | 60 | 62,53 |
| 2015 | 53.6 | 47.6 | 3 885 | 601 | 2 202 | 308 | 60 | 64,75 |
| 2014 | 54.0 | 46.4 | 3 304 | 470 | 1 703 | 204 | 60 | 55,07 |
| 2013 | 53.3 | 47.7 | 3 568 | 550 | 1 902 | 285 | 60 | 59,47 |
| 2012 | 53.9 | 46.7 | 3 528 | 540 | 1 843 | 247 | 60 | 58,8 |
| 2011 | 53.3 | 47.5 | 3 424 | 503 | 1 821 | 235 | 60 | 57,07 |
| 2010 | 52.8 | 46.6 | 3 411 | 487 | 1 775 | 226 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 51.6 | 46.7 | 3 424 | 483 | 1 525 | 188 | 60 | 57,07 |
| 2008 | 55.0 | 50.3 | 3 232 | 551 | Mangler data | Mangler data | 60 | 53,87 |
| 2007 | 54.5 | 50.2 | 3 052 | 534 | Mangler data | Mangler data | 60 | 50,87 |
| 2006 | 54.1 | 49.1 | 3 121 | 534 | Mangler data | Mangler data | 60 | 52,02 |
| 2005 | 54.4 | 48.7 | 1 817 | 174 | Mangler data | Mangler data | 30 | 60,57 |
| 2004 | 53.7 | 48.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 52.0 | 46.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.