Journalistikk
OsloMet – storbyuniversitetet
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Mediefag, bibliotekfag og journalistfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 54,7↑ 1,7 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 46,0↓ 0,8 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 54.7 | 46.0 | 1 817 | 289 | Mangler data | Mangler data | 85 | 21,38 |
| 2025 | 53.0 | 46.8 | 1 642 | 281 | 722 | 107 | 90 | 18,24 |
| 2024 | 56.1 | 48.9 | 1 822 | 351 | 845 | 144 | 85 | 21,44 |
| 2023 | 55.2 | 50.0 | 1 674 | 318 | 838 | 132 | 90 | 18,6 |
| 2022 | 56.7 | 50.9 | 1 784 | 351 | 883 | 145 | 70 | 25,49 |
| 2021 | 56.8 | 48.7 | 1 982 | 378 | 936 | 145 | 70 | 28,31 |
| 2020 | 54.3 | 46.8 | 1 940 | 349 | 822 | 116 | 70 | 27,71 |
| 2019 | 51.0 | 46.8 | 1 775 | 293 | 749 | 110 | 70 | 25,36 |
| 2018 | 52.0 | 44.1 | 1 564 | 260 | 630 | 78 | 70 | 22,34 |
| 2017 | 52.2 | 44.9 | 1 474 | 290 | 549 | 96 | 70 | 21,06 |
| 2016 | 52.8 | 46.0 | 1 758 | 341 | 857 | 144 | 70 | 25,11 |
| 2015 | 53.7 | 46.7 | 1 606 | 337 | 749 | 137 | 70 | 22,94 |
| 2014 | 55.3 | 47.8 | 1 656 | 392 | 766 | 177 | 70 | 23,66 |
| 2013 | 57.7 | 49.0 | 1 737 | 403 | 773 | 169 | 70 | 24,81 |
| 2012 | 56.8 | 52.0 | 1 962 | 497 | 913 | 215 | 70 | 28,03 |
| 2011 | 58.3 | 52.1 | 2 149 | 526 | 1 156 | 257 | 70 | 30,7 |
| 2010 | 59.6 | 51.2 | 2 148 | 534 | 1 092 | 221 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 59.7 | 51.9 | 2 336 | 635 | 973 | 210 | 70 | 33,37 |
| 2008 | 62.7 | 56.9 | 2 249 | 619 | Mangler data | Mangler data | 70 | 32,13 |
| 2007 | 64.0 | 55.4 | 1 982 | 549 | Mangler data | Mangler data | 70 | 28,31 |
| 2006 | 64.3 | 57.0 | 2 051 | 672 | Mangler data | Mangler data | 70 | 29,3 |
| 2005 | 64.9 | 56.8 | 2 125 | 660 | Mangler data | Mangler data | 70 | 30,36 |
| 2004 | 64.9 | 57.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 66.4 | 56.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 68.4 | 57.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 68.1 | 56.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 66.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.