Ingeniørvitenskap og IKT
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 50,3↓ 4,9 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 51,1↓ 2,8 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 50.3 | 51.1 | 577 | 57 | Mangler data | Mangler data | 65 | 8,88 |
| 2025 | 55.2 | 53.9 | 726 | 85 | 488 | 55 | 62 | 11,71 |
| 2024 | 59.0 | 54.7 | 818 | 81 | 540 | 44 | 66 | 12,39 |
| 2023 | 59.0 | 56.0 | 905 | 109 | 593 | 63 | 66 | 13,71 |
| 2022 | 57.1 | 55.6 | 753 | 79 | 543 | 44 | 66 | 11,41 |
| 2021 | 58.4 | 56.5 | 816 | 98 | 568 | 67 | 66 | 12,36 |
| 2020 | 57.8 | 56.4 | 917 | 100 | 638 | 64 | 59 | 15,54 |
| 2019 | 57.3 | 55.3 | 980 | 111 | 646 | 64 | 59 | 16,61 |
| 2018 | 56.5 | 54.2 | 988 | 98 | 665 | 64 | 66 | 14,97 |
| 2017 | 56.0 | 52.6 | 741 | 65 | 486 | 39 | 62 | 11,95 |
| 2016 | 55.9 | 54.4 | 810 | 83 | 521 | 53 | 50 | 16,2 |
| 2015 | 55.1 | 54.4 | 898 | 80 | 594 | 56 | 43 | 20,88 |
| 2014 | 54.4 | 54.4 | 825 | 85 | 538 | 54 | 45 | 18,33 |
| 2013 | 54.3 | 53.2 | 842 | 83 | 512 | 51 | 44 | 19,14 |
| 2012 | 52.6 | 52.7 | 814 | 94 | 502 | 56 | 45 | 18,09 |
| 2011 | 51.5 | 52.0 | 757 | 100 | 487 | 69 | 40 | 18,93 |
| 2010 | 49.6 | 50.7 | 670 | 65 | 420 | 39 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 49.0 | 51.0 | 527 | 51 | 338 | 32 | 45 | 11,71 |
| 2008 | 55.2 | 57.2 | 573 | 56 | Mangler data | Mangler data | 40 | 14,33 |
| 2007 | 53.5 | 55.6 | 604 | 84 | Mangler data | Mangler data | 60 | 10,07 |
| 2006 | 52.8 | 54.9 | 754 | 96 | Mangler data | Mangler data | 54 | 13,96 |
| 2005 | 47.8 | 50.7 | 550 | 81 | Mangler data | Mangler data | 45 | 12,22 |
| 2004 | 44.9 | 47.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 48.3 | 50.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.