Ingeniør, maskin
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 56,9↑ 0,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 54,1↑ 0,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 56.9 | 54.1 | 1 956 | 353 | Mangler data | Mangler data | 115 | 17,01 |
| 2025 | 56.7 | 53.2 | 1 698 | 318 | 1 010 | 176 | 104 | 16,33 |
| 2024 | 55.7 | 52.3 | 1 493 | 220 | 842 | 104 | 90 | 16,59 |
| 2023 | 53.8 | 51.4 | 1 217 | 180 | 663 | 85 | 90 | 13,52 |
| 2022 | 53.1 | 49.8 | 1 200 | 203 | 641 | 95 | 95 | 12,63 |
| 2021 | 52.5 | 49.8 | 1 197 | 207 | 654 | 89 | 95 | 12,6 |
| 2020 | 52.3 | 49.5 | 1 247 | 164 | 680 | 81 | 64 | 19,48 |
| 2019 | 51.3 | 48.9 | 986 | 132 | 524 | 65 | 71 | 13,89 |
| 2018 | 50.4 | 47.6 | 997 | 148 | 513 | 56 | 90 | 11,08 |
| 2017 | 51.3 | 48.8 | 997 | 129 | 531 | 49 | 71 | 14,04 |
| 2016 | 52.5 | 48.0 | 1 109 | 158 | 534 | 63 | 71 | 15,62 |
| 2015 | 51.5 | 42.8 | 771 | 120 | 283 | 27 | 71 | 10,86 |
| 2014 | 53.6 | 41.3 | 784 | 154 | 229 | 38 | 70 | 11,2 |
| 2013 | 51.4 | 35.6 | 718 | 138 | 188 | 23 | 71 | 10,11 |
| 2012 | 43.8 | Alle kvalifiserte kom inn | 552 | 111 | 125 | 18 | 69 | 8 |
| 2011 | 48.7 | Alle kvalifiserte kom inn | 524 | 126 | 158 | 30 | 63 | 8,32 |
| 2010 | 46.5 | 42.2 | 567 | 106 | 204 | 33 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 49.7 | 35.7 | 543 | 96 | 193 | 22 | 53 | 10,25 |
| 2008 | 50.8 | 46.3 | 522 | 131 | Mangler data | Mangler data | 70 | 7,46 |
| 2007 | 51.5 | 48.0 | 461 | 89 | Mangler data | Mangler data | 50 | 9,22 |
| 2006 | 44.5 | 39.8 | 376 | 79 | Mangler data | Mangler data | 50 | 7,52 |
| 2005 | 41.5 | 34.1 | 354 | 76 | Mangler data | Mangler data | 45 | 7,87 |
| 2004 | 44.0 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.