Ingeniør, data - systemutvikling
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 45,3↓ 5,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 44,9↓ 4,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 45.3 | 44.9 | 974 | 138 | Mangler data | Mangler data | 114 | 8,54 |
| 2025 | 50.5 | 49.8 | 1 038 | 162 | 536 | 67 | 114 | 9,11 |
| 2024 | 56.6 | 53.6 | 1 188 | 193 | 634 | 92 | 109 | 10,9 |
| 2023 | 58.4 | 56.1 | 1 332 | 253 | 726 | 122 | 100 | 13,32 |
| 2022 | 57.9 | 56.1 | 1 423 | 328 | 777 | 150 | 100 | 14,23 |
| 2021 | 58.0 | 56.0 | 1 618 | 340 | 909 | 169 | 100 | 16,18 |
| 2020 | 57.2 | 55.5 | 1 732 | 328 | 953 | 139 | 86 | 20,14 |
| 2019 | 57.0 | 54.0 | 1 757 | 310 | 961 | 145 | 95 | 18,49 |
| 2018 | 55.2 | 53.6 | 1 693 | 296 | 982 | 137 | 95 | 17,82 |
| 2017 | 55.6 | 51.9 | 1 551 | 297 | 851 | 134 | 75 | 20,68 |
| 2016 | 52.9 | 50.2 | 1 331 | 236 | 633 | 101 | 75 | 17,75 |
| 2015 | 49.7 | 43.2 | 768 | 135 | 281 | 36 | 75 | 10,24 |
| 2014 | 49.6 | 41.4 | 700 | 147 | 238 | 42 | 75 | 9,33 |
| 2013 | 46.8 | 39.4 | 655 | 135 | 182 | 29 | 75 | 8,73 |
| 2012 | 42.2 | Alle kvalifiserte kom inn | 564 | 111 | 147 | 17 | 75 | 7,52 |
| 2011 | 33.1 | Alle kvalifiserte kom inn | 441 | 101 | 139 | 28 | 69 | 6,39 |
| 2010 | 35.8 | 39.8 | 492 | 92 | 165 | 31 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 43.1 | 34.8 | 528 | 113 | 170 | 26 | 69 | 7,65 |
| 2008 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 426 | 72 | Mangler data | Mangler data | 94 | 4,53 |
| 2007 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 391 | 74 | Mangler data | Mangler data | 95 | 4,12 |
| 2006 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 337 | 59 | Mangler data | Mangler data | 94 | 3,59 |
| 2005 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | 332 | 63 | Mangler data | Mangler data | 95 | 3,49 |
| 2004 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.