Ingeniør, bygg, Trondheim
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 51,0↓ 3,1 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 49,3↓ 0,6 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 51.0 | 49.3 | 1 759 | 250 | Mangler data | Mangler data | 140 | 12,56 |
| 2025 | 54.1 | 49.9 | 1 649 | 263 | 896 | 106 | 120 | 13,74 |
| 2024 | 55.5 | 51.2 | 1 503 | 232 | 778 | 89 | 105 | 14,31 |
| 2023 | 55.8 | 52.2 | 1 563 | 247 | 816 | 103 | 105 | 14,89 |
| 2022 | 54.8 | 50.3 | 1 689 | 270 | 888 | 108 | 125 | 13,51 |
| 2021 | 54.0 | 50.5 | 1 687 | 262 | 869 | 114 | 125 | 13,5 |
| 2020 | 53.4 | 50.3 | 1 526 | 245 | 847 | 99 | 95 | 16,06 |
| 2019 | 54.7 | 51.5 | 1 562 | 244 | 810 | 93 | 105 | 14,88 |
| 2018 | 56.4 | 50.6 | 1 568 | 265 | 883 | 108 | 105 | 14,93 |
| 2017 | 56.1 | 50.8 | 1 612 | 320 | 890 | 152 | 103 | 15,65 |
| 2016 | 56.0 | 50.3 | 1 857 | 378 | 951 | 163 | 103 | 18,03 |
| 2015 | 56.1 | 47.6 | 1 125 | 232 | 464 | 68 | 98 | 11,48 |
| 2014 | 54.0 | 46.8 | 1 098 | 239 | 380 | 64 | 98 | 11,2 |
| 2013 | 53.5 | 45.5 | 1 084 | 236 | 358 | 64 | 98 | 11,06 |
| 2012 | 50.7 | 43.2 | 901 | 187 | 303 | 56 | 95 | 9,48 |
| 2011 | 52.6 | 42.3 | 849 | 198 | 325 | 61 | 88 | 9,65 |
| 2010 | 50.1 | 44.0 | 847 | 172 | 354 | 55 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 53.2 | 44.8 | 896 | 202 | 370 | 67 | 89 | 10,07 |
| 2008 | 57.1 | 51.5 | 972 | 244 | Mangler data | Mangler data | 80 | 12,15 |
| 2007 | 54.5 | 50.5 | 921 | 214 | Mangler data | Mangler data | 80 | 11,51 |
| 2006 | 54.8 | 48.3 | 779 | 206 | Mangler data | Mangler data | 80 | 9,74 |
| 2005 | 52.4 | 45.8 | 664 | 169 | Mangler data | Mangler data | 70 | 9,49 |
| 2004 | 55.1 | 45.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 47.5 | 42.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.