Industriell design
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Estetiske fag, kunst- og musikkfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 60,0↓ 1,8 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 55,7↓ 1,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 60.0 | 55.7 | 788 | 121 | Mangler data | Mangler data | 45 | 17,51 |
| 2025 | 61.8 | 57.0 | 812 | 140 | 438 | 73 | 45 | 18,04 |
| 2024 | 61.7 | 57.2 | 865 | 151 | 507 | 88 | 43 | 20,12 |
| 2023 | 63.2 | 57.5 | 914 | 159 | 519 | 70 | 42 | 21,76 |
| 2022 | 62.0 | 56.7 | 829 | 159 | 485 | 81 | 42 | 19,74 |
| 2021 | 61.3 | 57.0 | 880 | 171 | 521 | 93 | 42 | 20,95 |
| 2020 | 59.8 | 55.7 | 887 | 160 | 518 | 80 | 36 | 24,64 |
| 2019 | 59.8 | 55.2 | 823 | 126 | 494 | 65 | 36 | 22,86 |
| 2018 | 59.4 | 54.8 | 780 | 123 | 455 | 61 | 40 | 19,5 |
| 2017 | 58.9 | 54.8 | 736 | 116 | 407 | 60 | 40 | 18,4 |
| 2016 | 58.8 | 54.8 | 789 | 118 | 428 | 58 | 33 | 23,91 |
| 2015 | 57.9 | 54.3 | 824 | 117 | 470 | 50 | 35 | 23,54 |
| 2014 | 57.9 | 54.1 | 771 | 102 | 445 | 50 | 30 | 25,7 |
| 2013 | 59.3 | 54.4 | 868 | 132 | 477 | 54 | 30 | 28,93 |
| 2012 | 57.6 | 53.0 | 828 | 126 | 440 | 50 | 30 | 27,6 |
| 2011 | 58.8 | 54.4 | 732 | 108 | 414 | 49 | 30 | 24,4 |
| 2010 | 58.5 | 54.4 | 783 | 104 | 413 | 50 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 58.4 | 55.6 | 763 | 107 | 404 | 58 | 25 | 30,52 |
| 2008 | 63.5 | 61.6 | 798 | 123 | Mangler data | Mangler data | 25 | 31,92 |
| 2007 | 62.5 | 59.5 | 742 | 107 | Mangler data | Mangler data | 25 | 29,68 |
| 2006 | 62.8 | 59.0 | 769 | 118 | Mangler data | Mangler data | 20 | 38,45 |
| 2005 | 62.5 | 58.9 | 824 | 127 | Mangler data | Mangler data | 20 | 41,2 |
| 2004 | 62.8 | 59.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 64.0 | 58.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 66.1 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 67.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.