Fysioterapi
Høgskulen på Vestlandet
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 56,7↑ 1,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 52,1↑ 0,9 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 56.7 | 52.1 | 3 375 | 681 | Mangler data | Mangler data | 85 | 39,71 |
| 2025 | 55.7 | 51.2 | 2 908 | 566 | 1 989 | 350 | 85 | 34,21 |
| 2024 | 56.0 | 50.4 | 2 572 | 511 | 1 626 | 292 | 85 | 30,26 |
| 2023 | 55.5 | 52.1 | 2 623 | 476 | 1 709 | 295 | 85 | 30,86 |
| 2022 | 55.7 | 51.4 | 2 421 | 476 | 1 588 | 298 | 85 | 28,48 |
| 2021 | 57.0 | 52.2 | 2 825 | 528 | 1 801 | 325 | 85 | 33,24 |
| 2020 | 56.2 | 51.6 | 2 997 | 557 | 1 909 | 336 | 85 | 35,26 |
| 2019 | 55.4 | 49.9 | 2 530 | 462 | 1 503 | 257 | 85 | 29,76 |
| 2018 | 55.2 | 49.6 | 2 572 | 515 | 1 519 | 296 | 85 | 30,26 |
| 2017 | 54.7 | 48.3 | 2 305 | 487 | 1 362 | 265 | 85 | 27,12 |
| 2016 | 54.8 | 49.7 | 2 671 | 501 | 1 479 | 262 | 85 | 31,42 |
| 2015 | 54.7 | 48.8 | 2 571 | 522 | 1 441 | 270 | 75 | 34,28 |
| 2014 | 54.8 | 49.4 | 2 353 | 523 | 1 361 | 282 | 75 | 31,37 |
| 2013 | 55.2 | 49.8 | 2 491 | 521 | 1 387 | 286 | 75 | 33,21 |
| 2012 | 55.9 | 49.6 | 2 734 | 576 | 1 555 | 300 | 75 | 36,45 |
| 2011 | 55.2 | 49.7 | 2 657 | 558 | 1 577 | 310 | 70 | 37,96 |
| 2010 | 55.9 | 50.0 | 2 724 | 547 | 1 615 | 323 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 55.6 | 50.4 | 2 799 | 618 | 1 523 | 340 | 65 | 43,06 |
| 2008 | 58.9 | 54.4 | 2 441 | 549 | Mangler data | Mangler data | 65 | 37,55 |
| 2007 | 59.0 | 54.2 | 2 311 | 515 | Mangler data | Mangler data | 65 | 35,55 |
| 2006 | 60.0 | 53.9 | 2 315 | 511 | Mangler data | Mangler data | 65 | 35,62 |
| 2005 | 60.6 | 53.8 | 2 555 | 585 | Mangler data | Mangler data | 65 | 39,31 |
| 2004 | 60.0 | 53.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 59.7 | 53.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 60.6 | 53.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 60.3 | 53.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 60.6 | 54.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.