Fysikk og matematikk
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Matematikk og naturfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 58,5↑ 0,7 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 58,6↑ 0,8 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 58.5 | 58.6 | 1 435 | 297 | Mangler data | Mangler data | 145 | 9,9 |
| 2025 | 57.8 | 57.8 | 1 229 | 257 | 915 | 192 | 125 | 9,83 |
| 2024 | 59.5 | 58.6 | 1 237 | 276 | 928 | 211 | 125 | 9,9 |
| 2023 | 58.4 | 58.7 | 1 196 | 251 | 921 | 197 | 115 | 10,4 |
| 2022 | 57.6 | 58.7 | 1 205 | 219 | 954 | 180 | 120 | 10,04 |
| 2021 | 58.5 | 58.4 | 1 200 | 212 | 920 | 161 | 120 | 10 |
| 2020 | 58.6 | 58.5 | 1 175 | 235 | 916 | 186 | 104 | 11,3 |
| 2019 | 59.6 | 60.2 | 1 252 | 262 | 991 | 205 | 104 | 12,04 |
| 2018 | 59.3 | 59.4 | 1 205 | 233 | 963 | 190 | 115 | 10,48 |
| 2017 | 59.0 | 59.4 | 1 193 | 281 | 927 | 220 | 115 | 10,37 |
| 2016 | 58.6 | 59.1 | 1 251 | 276 | 951 | 208 | 99 | 12,64 |
| 2015 | 57.6 | 58.3 | 1 182 | 243 | 906 | 199 | 115 | 10,28 |
| 2014 | 57.3 | 58.6 | 1 147 | 214 | 881 | 168 | 100 | 11,47 |
| 2013 | 56.5 | 57.2 | 1 173 | 216 | 896 | 156 | 95 | 12,35 |
| 2012 | 55.2 | 56.4 | 1 009 | 205 | 747 | 151 | 110 | 9,17 |
| 2011 | 56.0 | 56.5 | 983 | 214 | 746 | 164 | 80 | 12,29 |
| 2010 | 54.0 | 55.5 | 1 025 | 175 | 783 | 129 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 50.5 | 53.9 | 968 | 147 | 722 | 108 | 105 | 9,22 |
| 2008 | 56.8 | 60.8 | 966 | 175 | Mangler data | Mangler data | 115 | 8,4 |
| 2007 | 56.5 | 60.3 | 957 | 183 | Mangler data | Mangler data | 100 | 9,57 |
| 2006 | 55.6 | 60.9 | 872 | 149 | Mangler data | Mangler data | 110 | 7,93 |
| 2005 | 55.9 | 59.2 | 872 | 184 | Mangler data | Mangler data | 110 | 7,93 |
| 2004 | 49.8 | 56.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 49.0 | 56.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 51.8 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 51.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.