Film- og TV-produksjon
Universitetet i Bergen
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Mediefag, bibliotekfag og journalistfag
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 58,1↑ 0,3 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 51,1↓ 1,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 58.1 | 51.1 | 1 105 | 190 | Mangler data | Mangler data | 22 | 50,23 |
| 2025 | 57.8 | 52.4 | 1 110 | 218 | 662 | 126 | 22 | 50,45 |
| 2024 | 58.3 | 52.2 | 1 272 | 264 | 734 | 141 | 22 | 57,82 |
| 2023 | 59.2 | 52.4 | 1 348 | 284 | 804 | 150 | 22 | 61,27 |
| 2022 | 56.9 | 51.9 | 820 | 179 | 464 | 94 | 22 | 37,27 |
| 2021 | 57.3 | 51.1 | 968 | 212 | 511 | 99 | 22 | 44 |
| 2020 | 54.8 | 48.8 | 910 | 189 | 494 | 97 | 22 | 41,36 |
| 2019 | 53.5 | 50.0 | 909 | 184 | 484 | 93 | 22 | 41,32 |
| 2018 | 52.2 | 48.0 | 883 | 182 | 506 | 105 | 22 | 40,14 |
| 2017 | 51.3 | 45.0 | 907 | 179 | 456 | 89 | 22 | 41,23 |
| 2016 | 48.5 | 44.8 | 881 | 141 | 473 | 67 | 22 | 40,05 |
| 2015 | 51.6 | 46.7 | 962 | 157 | 484 | 69 | 22 | 43,73 |
| 2014 | 53.3 | 47.6 | 893 | 170 | 464 | 78 | 22 | 40,59 |
| 2013 | 54.5 | 48.0 | 1 132 | 209 | 552 | 101 | 22 | 51,45 |
| 2012 | 53.6 | 49.7 | 1 147 | 197 | 608 | 103 | 20 | 57,35 |
| 2011 | 53.8 | 49.3 | 1 232 | 222 | 642 | 124 | 20 | 61,6 |
| 2010 | 54.9 | 49.6 | 1 259 | 211 | 689 | 110 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 54.9 | 49.5 | 1 375 | 286 | 620 | 120 | 20 | 68,75 |
| 2008 | 57.5 | 51.9 | 1 298 | 252 | Mangler data | Mangler data | 20 | 64,9 |
| 2007 | 58.5 | 53.8 | 1 253 | 262 | Mangler data | Mangler data | 20 | 62,65 |
| 2006 | 59.3 | 55.0 | 1 285 | 283 | Mangler data | Mangler data | 20 | 64,25 |
| 2005 | 61.6 | 55.1 | 1 844 | 387 | Mangler data | Mangler data | 20 | 92,2 |
| 2004 | 58.6 | 53.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.