Europastudier med språk
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Språk, litteratur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 37,9↓ 5,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 41,7↓ 1,1 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 37.9 | 41.7 | 484 | 49 | Mangler data | Mangler data | 39 | 12,41 |
| 2025 | 43.1 | 42.8 | 339 | 27 | 257 | 17 | 21 | 16,14 |
| 2024 | 42.0 | 43.2 | 330 | 27 | 224 | 19 | 21 | 15,71 |
| 2023 | 43.4 | 42.0 | 317 | 24 | 234 | 16 | 21 | 15,1 |
| 2022 | 41.0 | 43.1 | 345 | 27 | 234 | 20 | 21 | 16,43 |
| 2021 | 45.0 | 43.6 | 425 | 22 | 280 | 15 | 21 | 20,24 |
| 2020 | 40.7 | 40.0 | Mangler data | Mangler data | 187 | 9 | Mangler data | Mangler data |
| 2019 | 41.0 | 39.4 | 327 | 28 | 198 | 15 | 21 | 15,57 |
| 2018 | 44.6 | 41.3 | 399 | 31 | 226 | 19 | 21 | 19 |
| 2017 | 34.0 | 36.4 | 330 | 43 | 197 | 26 | 50 | 6,6 |
| 2016 | 35.5 | 38.1 | 268 | 42 | 166 | 31 | 30 | 8,93 |
| 2015 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 303 | 37 | 184 | 19 | 30 | 10,1 |
| 2014 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 265 | 32 | 164 | 23 | 35 | 7,57 |
| 2013 | 39.1 | 40.0 | 323 | 37 | 202 | 20 | 28 | 11,54 |
| 2012 | 39.6 | 39.6 | 292 | 46 | 181 | 32 | 25 | 11,68 |
| 2011 | 43.4 | 42.4 | 330 | 35 | 185 | 21 | 25 | 13,2 |
| 2010 | 43.2 | 42.5 | 356 | 30 | 219 | 21 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 41.9 | 42.8 | 332 | 43 | 208 | 27 | 25 | 13,28 |
| 2008 | 44.0 | 45.5 | 322 | 47 | Mangler data | Mangler data | 25 | 12,88 |
| 2007 | 52.8 | 52.1 | 328 | 51 | Mangler data | Mangler data | 20 | 16,4 |
| 2006 | 50.5 | 50.2 | 317 | 42 | Mangler data | Mangler data | 20 | 15,85 |
| 2005 | 51.2 | 50.6 | 293 | 51 | Mangler data | Mangler data | 10 | 29,3 |
| 2004 | 51.1 | 51.1 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 49.0 | 50.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.