Ettårig grunnstudium
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet
- Studiested
- Ås
- Nivå
- Årsstudium
- Utdanningsområde
- Matematikk og naturfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 53,6↓ 1,0 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 50,6↓ 1,5 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 53.6 | 50.6 | 795 | 328 | Mangler data | Mangler data | 100 | 7,95 |
| 2025 | 54.6 | 52.1 | 692 | 301 | 380 | 177 | 75 | 9,23 |
| 2024 | 59.2 | 54.4 | 1 109 | 437 | 611 | 223 | 50 | 22,18 |
| 2023 | 53.5 | 51.6 | 423 | 163 | 222 | 94 | 50 | 8,46 |
| 2022 | 56.5 | 53.5 | 441 | 154 | 254 | 88 | 40 | 11,03 |
| 2021 | 55.7 | 53.5 | 506 | 174 | 236 | 92 | 40 | 12,65 |
| 2020 | 55.0 | 53.4 | 548 | 201 | 259 | 99 | 40 | 13,7 |
| 2019 | 55.4 | 52.5 | 558 | 224 | 303 | 130 | 45 | 12,4 |
| 2018 | 53.4 | 51.9 | 495 | 200 | 268 | 109 | 30 | 16,5 |
| 2017 | 54.1 | 51.8 | 538 | 212 | 269 | 120 | 30 | 17,93 |
| 2016 | 55.0 | 50.4 | 444 | 160 | 216 | 78 | 30 | 14,8 |
| 2015 | 55.0 | 50.3 | 506 | 182 | 242 | 88 | 30 | 16,87 |
| 2014 | 52.5 | 49.9 | 452 | 151 | 222 | 82 | 30 | 15,07 |
| 2013 | 55.5 | 52.0 | 498 | 198 | 246 | 104 | 30 | 16,6 |
| 2012 | 54.6 | 51.3 | 507 | 205 | 243 | 105 | 30 | 16,9 |
| 2011 | 53.3 | 50.0 | 462 | 181 | 222 | 85 | 30 | 15,4 |
| 2010 | 52.4 | 47.6 | 506 | 184 | 233 | 84 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 50.7 | 48.8 | 441 | 147 | 194 | 66 | 35 | 12,6 |
| 2008 | 54.1 | 50.0 | 414 | 158 | Mangler data | Mangler data | 35 | 11,83 |
| 2007 | 56.0 | 50.0 | 481 | 173 | Mangler data | Mangler data | 50 | 9,62 |
| 2006 | Alle kvalifiserte kom inn | Alle kvalifiserte kom inn | 394 | 150 | Mangler data | Mangler data | 40 | 9,85 |
| 2005 | 44.8 | 44.8 | 226 | 68 | Mangler data | Mangler data | 20 | 11,3 |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.