Energi og miljø
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 49,5↓ 1,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 49,5↓ 1,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 49.5 | 49.5 | 1 567 | 189 | Mangler data | Mangler data | 130 | 12,05 |
| 2025 | 50.7 | 50.7 | 1 481 | 150 | 911 | 86 | 135 | 10,97 |
| 2024 | 55.5 | 54.0 | 1 648 | 188 | 1 029 | 101 | 135 | 12,21 |
| 2023 | 54.3 | 54.5 | 1 710 | 179 | 1 113 | 103 | 135 | 12,67 |
| 2022 | 53.9 | 55.1 | 1 620 | 188 | 1 171 | 129 | 145 | 11,17 |
| 2021 | 55.8 | 55.2 | 1 691 | 196 | 1 119 | 119 | 145 | 11,66 |
| 2020 | 56.0 | 54.5 | 1 964 | 244 | 1 315 | 128 | 126 | 15,59 |
| 2019 | 54.4 | 54.4 | 2 048 | 239 | 1 356 | 123 | 126 | 16,25 |
| 2018 | 53.2 | 53.6 | 1 819 | 214 | 1 250 | 147 | 140 | 12,99 |
| 2017 | 54.4 | 53.9 | 1 650 | 187 | 1 166 | 118 | 140 | 11,79 |
| 2016 | 55.4 | 55.2 | 1 806 | 242 | 1 233 | 160 | 126 | 14,33 |
| 2015 | 56.0 | 56.4 | 2 064 | 279 | 1 439 | 198 | 145 | 14,23 |
| 2014 | 56.0 | 56.3 | 2 091 | 274 | 1 373 | 176 | 143 | 14,62 |
| 2013 | 55.1 | 55.7 | 1 986 | 265 | 1 304 | 178 | 147 | 13,51 |
| 2012 | 53.6 | 55.0 | 1 775 | 211 | 1 159 | 144 | 150 | 11,83 |
| 2011 | 54.0 | 54.6 | 1 700 | 250 | 1 112 | 155 | 120 | 14,17 |
| 2010 | 53.9 | 54.2 | 1 826 | 266 | 1 208 | 172 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 53.2 | 53.7 | 1 748 | 276 | 1 161 | 192 | 150 | 11,65 |
| 2008 | 56.5 | 59.7 | 1 680 | 224 | Mangler data | Mangler data | 130 | 12,92 |
| 2007 | 55.6 | 57.5 | 1 452 | 169 | Mangler data | Mangler data | 95 | 15,28 |
| 2006 | 53.1 | 56.3 | 1 139 | 126 | Mangler data | Mangler data | 100 | 11,39 |
| 2005 | 51.0 | 54.3 | 1 044 | 131 | Mangler data | Mangler data | 100 | 10,44 |
| 2004 | 45.5 | 51.5 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 47.9 | 54.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 51.5 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 53.5 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 51.2 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.