Datateknologi
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 50,8↓ 9,9 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 53,0↓ 3,7 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 50.8 | 53.0 | 1 177 | 176 | Mangler data | Mangler data | 160 | 7,36 |
| 2025 | 60.7 | 56.7 | 1 255 | 281 | 785 | 148 | 160 | 7,84 |
| 2024 | 63.8 | 58.7 | 1 587 | 381 | 1 010 | 199 | 160 | 9,92 |
| 2023 | 64.0 | 60.1 | 1 828 | 418 | 1 177 | 251 | 155 | 11,79 |
| 2022 | 62.9 | 60.3 | 1 785 | 400 | 1 238 | 281 | 155 | 11,52 |
| 2021 | 63.1 | 59.8 | 1 858 | 435 | 1 236 | 272 | 155 | 11,99 |
| 2020 | 61.6 | 59.0 | 2 057 | 488 | 1 346 | 304 | 140 | 14,69 |
| 2019 | 60.7 | 58.3 | 1 888 | 489 | 1 247 | 299 | 140 | 13,49 |
| 2018 | 60.0 | 58.0 | 2 059 | 512 | 1 366 | 330 | 155 | 13,28 |
| 2017 | 58.5 | 57.2 | 1 804 | 416 | 1 144 | 248 | 140 | 12,89 |
| 2016 | 57.0 | 55.2 | 1 685 | 393 | 1 033 | 227 | 117 | 14,4 |
| 2015 | 55.2 | 55.2 | 1 669 | 364 | 990 | 199 | 131 | 12,74 |
| 2014 | 55.1 | 54.4 | 1 505 | 343 | 879 | 192 | 120 | 12,54 |
| 2013 | 54.0 | 53.6 | 1 408 | 315 | 774 | 172 | 118 | 11,93 |
| 2012 | 52.4 | 52.3 | 1 323 | 308 | 725 | 169 | 120 | 11,03 |
| 2011 | 50.1 | 50.9 | 1 165 | 269 | 630 | 146 | 100 | 11,65 |
| 2010 | 49.2 | 49.0 | 1 061 | 224 | 580 | 133 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 49.4 | 51.9 | 1 175 | 257 | 634 | 141 | 115 | 10,22 |
| 2008 | 51.4 | 54.6 | 1 125 | 220 | Mangler data | Mangler data | 125 | 9 |
| 2007 | 49.8 | 54.3 | 864 | 178 | Mangler data | Mangler data | 105 | 8,23 |
| 2006 | 50.8 | 55.5 | 931 | 215 | Mangler data | Mangler data | 90 | 10,34 |
| 2005 | 46.8 | 50.0 | 889 | 182 | Mangler data | Mangler data | 115 | 7,73 |
| 2004 | 45.9 | 47.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 48.7 | 51.3 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 56.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 58.3 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.