Bygg og infrastruktur
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 52,2↓ 0,9 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 51,3↓ 0,6 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 52.2 | 51.3 | 1 678 | 298 | Mangler data | Mangler data | 160 | 10,49 |
| 2025 | 53.1 | 51.9 | 1 635 | 276 | 929 | 145 | 180 | 9,08 |
| 2024 | 55.3 | 52.2 | 1 525 | 302 | 811 | 130 | 190 | 8,03 |
| 2023 | 53.3 | 51.3 | 1 569 | 309 | 878 | 151 | 190 | 8,26 |
| 2022 | 52.4 | 51.4 | 1 501 | 318 | 914 | 169 | 215 | 6,98 |
| 2021 | 54.0 | 52.0 | 1 601 | 328 | 940 | 181 | 215 | 7,45 |
| 2020 | 54.9 | 52.5 | 1 635 | 345 | 1 005 | 192 | 171 | 9,56 |
| 2019 | 55.3 | 53.2 | 1 684 | 382 | 1 024 | 206 | 171 | 9,85 |
| 2018 | 55.6 | 52.8 | 1 675 | 366 | 1 033 | 215 | 190 | 8,82 |
| 2017 | 55.2 | 52.8 | 1 681 | 350 | 1 039 | 200 | 190 | 8,85 |
| 2016 | 55.5 | 53.9 | 1 818 | 443 | 1 125 | 250 | 167 | 10,89 |
| 2015 | 56.3 | 54.8 | 2 137 | 468 | 1 299 | 286 | 182 | 11,74 |
| 2014 | 55.8 | 54.0 | 2 074 | 413 | 1 222 | 227 | 170 | 12,2 |
| 2013 | 54.9 | 53.5 | 2 068 | 425 | 1 184 | 236 | 189 | 10,94 |
| 2012 | 53.4 | 52.2 | 1 841 | 371 | 1 077 | 202 | 200 | 9,21 |
| 2011 | 53.1 | 51.9 | 1 714 | 347 | 1 031 | 189 | 210 | 8,16 |
| 2010 | 52.4 | 52.2 | 1 793 | 378 | 1 035 | 222 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 52.7 | 52.1 | 1 747 | 376 | 1 065 | 226 | 180 | 9,71 |
| 2008 | 58.0 | 58.8 | 1 934 | 415 | Mangler data | Mangler data | 200 | 9,67 |
| 2007 | 57.6 | 58.5 | 1 748 | 460 | Mangler data | Mangler data | 160 | 10,93 |
| 2006 | 58.0 | 58.8 | 1 814 | 447 | Mangler data | Mangler data | 145 | 12,51 |
| 2005 | 56.7 | 55.9 | 1 626 | 392 | Mangler data | Mangler data | 145 | 11,21 |
| 2004 | 53.5 | 54.8 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 52.3 | 54.1 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 45.8 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 37.0 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.