Bioingeniør
Høgskulen på Vestlandet
- Studiested
- Bergen
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Medisin, odontologi, helse- og sosialfag
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 50,7↑ 1,8 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 45,3↑ 1,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 50.7 | 45.3 | 1 169 | 162 | Mangler data | Mangler data | 65 | 17,98 |
| 2025 | 48.9 | 44.0 | 926 | 142 | 504 | 63 | 55 | 16,84 |
| 2024 | 53.0 | 46.8 | 989 | 150 | 503 | 51 | 55 | 17,98 |
| 2023 | 52.3 | 47.7 | 885 | 130 | 454 | 44 | 55 | 16,09 |
| 2022 | 52.9 | 49.9 | 937 | 152 | 531 | 57 | 60 | 15,62 |
| 2021 | 55.5 | 49.7 | 1 051 | 162 | 530 | 56 | 52 | 20,21 |
| 2020 | 53.9 | 50.6 | 1 155 | 168 | 620 | 67 | 52 | 22,21 |
| 2019 | 52.5 | 46.8 | 982 | 160 | 476 | 58 | 52 | 18,88 |
| 2018 | 51.5 | 47.9 | 917 | 140 | 473 | 58 | 52 | 17,63 |
| 2017 | 51.2 | 47.1 | 889 | 137 | 436 | 51 | 52 | 17,1 |
| 2016 | 50.2 | 46.1 | 937 | 139 | 436 | 63 | 60 | 15,62 |
| 2015 | 47.6 | 42.8 | 855 | 119 | 417 | 44 | 32 | 26,72 |
| 2014 | 47.5 | 44.0 | 713 | 108 | 326 | 39 | 32 | 22,28 |
| 2013 | 46.3 | 41.6 | 600 | 88 | 251 | 31 | 32 | 18,75 |
| 2012 | 48.5 | 42.7 | 567 | 79 | 248 | 19 | 32 | 17,72 |
| 2011 | 46.6 | 42.3 | 550 | 84 | 247 | 28 | 30 | 18,33 |
| 2010 | 46.3 | 45.5 | 575 | 70 | 265 | 27 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 45.4 | 45.1 | 543 | 78 | 264 | 32 | 30 | 18,1 |
| 2008 | 49.7 | 51.5 | 508 | 63 | Mangler data | Mangler data | 30 | 16,93 |
| 2007 | 50.9 | 50.5 | 513 | 80 | Mangler data | Mangler data | 30 | 17,1 |
| 2006 | 50.5 | 49.0 | 469 | 73 | Mangler data | Mangler data | 30 | 15,63 |
| 2005 | 54.6 | 50.9 | 492 | 95 | Mangler data | Mangler data | 28 | 17,57 |
| 2004 | 54.5 | 52.6 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 54.7 | 51.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Ikke oppgitt | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 53.2 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 52.7 | 51.9 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.