Arkitektur
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
- Studiested
- Trondheim
- Nivå
- Master
- Utdanningsområde
- Teknologi, ingeniørfag og arkitektur
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 54,0↓ 1,2 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 49,0↓ 2,3 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 54.0 | 49.0 | 1 548 | 292 | Mangler data | Mangler data | 93 | 16,65 |
| 2025 | 55.2 | 51.3 | 1 406 | 273 | 692 | 122 | 93 | 15,12 |
| 2024 | 60.0 | 54.6 | 1 549 | 333 | 769 | 158 | 84 | 18,44 |
| 2023 | 61.1 | 55.9 | 1 783 | 397 | 903 | 199 | 80 | 22,29 |
| 2022 | 60.0 | 55.6 | 1 584 | 357 | 835 | 180 | 100 | 15,84 |
| 2021 | 60.6 | 55.7 | 1 762 | 415 | 931 | 201 | 100 | 17,62 |
| 2020 | 59.7 | 54.8 | 1 608 | 365 | 825 | 183 | 80 | 20,1 |
| 2019 | 59.4 | 54.8 | 1 603 | 389 | 934 | 217 | 80 | 20,04 |
| 2018 | 59.5 | 54.0 | 1 501 | 362 | 816 | 181 | 80 | 18,76 |
| 2017 | 59.7 | 54.0 | 1 567 | 381 | 849 | 199 | 80 | 19,59 |
| 2016 | 59.2 | 53.9 | 1 580 | 394 | 881 | 182 | 80 | 19,75 |
| 2015 | 58.4 | 53.6 | 1 626 | 385 | 954 | 196 | 80 | 20,33 |
| 2014 | 56.9 | 53.0 | 1 470 | 317 | 839 | 165 | 80 | 18,38 |
| 2013 | 57.5 | 52.8 | 1 525 | 303 | 845 | 151 | 80 | 19,06 |
| 2012 | 58.3 | 52.7 | 1 500 | 296 | 813 | 149 | 75 | 20 |
| 2011 | 58.0 | 52.7 | 1 403 | 315 | 780 | 165 | 75 | 18,71 |
| 2010 | 59.2 | 54.4 | 1 565 | 363 | 868 | 193 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 59.8 | 54.3 | 1 553 | 380 | 780 | 188 | 75 | 20,71 |
| 2008 | 63.5 | 59.8 | 1 642 | 441 | Mangler data | Mangler data | 85 | 19,32 |
| 2007 | 63.7 | 58.8 | 1 583 | 396 | Mangler data | Mangler data | 75 | 21,11 |
| 2006 | 63.7 | 58.7 | 1 455 | 420 | Mangler data | Mangler data | 70 | 20,79 |
| 2005 | 62.8 | 57.4 | 1 518 | 425 | Mangler data | Mangler data | 70 | 21,69 |
| 2004 | 62.5 | 57.0 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 62.3 | 57.4 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | 61.7 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2001 | 59.8 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2000 | 57.3 | Ikke oppgitt | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.