Administrasjon og ledelse i offentlig virksomhet
OsloMet – storbyuniversitetet
- Studiested
- Oslo
- Nivå
- Bachelor
- Utdanningsområde
- Økonomi og administrasjon
- Studiets hjemmeside
- Les mer om studiet på studiets hjemmesider
Historiske poenggrenser, søkertall og studieplasser
Totale søkere og førstevalg vises separat fra ORDF. Søkere og førstevalg i ordinær kvote (ORD) er ukjent. Poenggrensene gjelder SO, suppleringsopptaket.
Poenggrenser 2026
- Ordinær kvote (ORD)
- 50,0↓ 0,3 fra 2025
- Førstegangsvitnemål (ORDF)
- 44,6↑ 0,2 fra 2025
Totaltall og ORDF-tall vises hver for seg. Søkere og førstevalg i ORD er ukjent. Manglende tall og år til kontroll tegnes ikke.
Totale søkere
Førstevalg totalt
Søkere i ORDF
Førstevalg i ORDF
Planlagte studieplasser
Søkerpress
| År | Poeng ORD (SO) | Poeng ORDF (SO) | Totale søkere | Førstevalg totalt | Søkere i ORDF | Førstevalg i ORDF | Planlagte studieplasser | Søkerpress |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 50.0 | 44.6 | 4 692 | 615 | Mangler data | Mangler data | 150 | 31,28 |
| 2025 | 50.3 | 44.4 | 4 206 | 604 | 2 222 | 245 | 126 | 33,38 |
| 2024 | 51.0 | 45.5 | 4 603 | 667 | 2 553 | 290 | 130 | 35,41 |
| 2023 | 50.8 | 45.8 | 4 589 | 628 | 2 491 | 276 | 130 | 35,3 |
| 2022 | 49.4 | 45.0 | 3 816 | 529 | 2 141 | 252 | 101 | 37,78 |
| 2021 | 51.5 | 45.0 | 4 641 | 662 | 2 429 | 260 | 101 | 45,95 |
| 2020 | 51.2 | 44.6 | 3 943 | 649 | 1 864 | 235 | 101 | 39,04 |
| 2019 | 49.0 | 42.6 | 2 757 | 413 | 1 311 | 170 | 101 | 27,3 |
| 2018 | 50.4 | 43.0 | 4 463 | 675 | 2 110 | 284 | 101 | 44,19 |
| 2017 | 47.2 | 41.8 | 4 294 | 659 | 2 129 | 285 | 141 | 30,45 |
| 2016 | 48.5 | 41.0 | 3 411 | 425 | 1 553 | 193 | 141 | 24,19 |
| 2015 | 49.0 | 41.9 | 3 926 | 605 | 1 701 | 245 | 141 | 27,84 |
| 2014 | 49.4 | 41.7 | 3 309 | 521 | 1 359 | 199 | 129 | 25,65 |
| 2013 | 49.7 | 42.1 | 3 185 | 465 | 1 309 | 172 | 129 | 24,69 |
| 2012 | 50.5 | 43.8 | 3 148 | 467 | 1 366 | 207 | 59 | 53,36 |
| 2011 | 50.8 | 43.9 | 3 188 | 435 | 1 453 | 183 | 59 | 54,03 |
| 2010 | 50.4 | 43.2 | 3 005 | 393 | 1 327 | 155 | Mangler data | Mangler data |
| 2009 | 48.8 | 41.9 | 2 742 | 392 | 1 075 | 116 | 54 | 50,78 |
| 2008 | 50.5 | 45.8 | 2 575 | 336 | Mangler data | Mangler data | 54 | 47,69 |
| 2007 | 45.9 | 39.4 | 738 | 65 | Mangler data | Mangler data | 54 | 13,67 |
| 2006 | 46.6 | 40.1 | 774 | 68 | Mangler data | Mangler data | 54 | 14,33 |
| 2005 | 46.0 | 40.3 | 758 | 65 | Mangler data | Mangler data | 54 | 14,04 |
| 2004 | 47.5 | 40.7 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2003 | 46.0 | 38.2 | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
| 2002 | Alle kvalifiserte kom inn | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data | Mangler data |
Datakilde og tolkning
Historiske opptakstall: Samordna opptak / Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
«Alle kvalifiserte kom inn» vises bare når datakilden uttrykkelig oppgir dette. «Ikke relevant» krever en eksplisitt status for kvoten. I datakilden betyr 0 «Alle kvalifiserte kom inn», mens -1 betyr «Ikke oppgitt». NULL vises som «Mangler data». I grafen over poenggrenser tegnes disse statusene som 0. «Til kontroll» betyr at tallene for året er under kontroll, ikke at de er bekreftet feil. Slike år tegnes også som 0 i poenggrensegrafen og vises ikke i de andre grafene.